Co roku żartujemy, że zima zaskoczyła nas na drogach. Warto jednak przygotować się na ten czas, bo nawet zawodowy kierowca nie może polegać tylko na swoich umiejętnościach. Aby bezpiecznie jeździć zimą i radzić sobie w trudnych sytuacjach na drodze należałoby zapoznać się lub przypomnieć sobie najważniejsze zasady i techniki jazdy po w sezonie zimowym.

bezpieczna jazda zimą zależy w dużej mierze od zimowych opon
Bezpieczna jazda zimą to przede wszystkim wyposażenie samochodu w dobre opony zimowe

Techniki bezpiecznej jazdy zimą

Jak przygotować samochód do zimy?

Często dbamy o samochód jak o najcenniejszą rzecz. Należy jednak pamiętać o tym, co jest naprawdę ważne za kierownicą - BEZPIECZEŃSTWO. Zima to okres, w którym powinniśmy przestrzegać kilku ważnych rzeczy i nie zostawiać ich na ostatni moment.

Na pewno bardzo ważne są opony zimowe. Ta nazwa może być myląca, bo nie ma co czekać na śnieg i minusowe temperatury. Zmianę opon na zimowe zaleca się już w momencie, kiedy temperatura spada do 7°C. W Polsce robi to bardzo niewielu kierowców, co kończy się kolejkami i długim oczekiwaniem przy pierwszych przymrozkach. Pamiętaj! Należy wymienić wszystkie cztery opony. Jeśli czeka Cię dłuższa i wymagająca trasa, zaopatrz się również w łańcuchy śniegowe. Przydają się przede wszystkim w górach.

Oprócz wyposażenia, ważne jest Twoje zachowanie na drodze. Dostosuj swoją jazdę do warunków pogodowych! Zimą króluje gładka powierzchnia, z powodu której wydłuża się droga hamowania. Pisaliśmy już o zaleceniach i technikach jazdy  zimowej. Najważniejsze to zachować zimną krew przy wpadaniu w poślizg. Nie hamuj! To może tylko pogorszyć sytuacje. Lepiej  kontroluj kierunek jazdy hamująć silnikiem.

Najważniejsze w bezpiecznej jeździe zimą jest aby zachować spokój. Uważny kierowca poradzi sobie w każdych warunkach, ale zimą warto zachować wyjątkową czujność. Jeżeli czujesz, że dalej nie masz pewności co do swoich umiejętności, pomyśl o kursie doszkalającym jazdy na śniegu. Świadomy kierowca wie, że edukacji i rozwijania swoich umiejętności nigdy za wiele!