23.08.2023Kwestia, która różni nowy i używany samochód, to przede wszystkim cena. Auto z salonu szybko traci na wartości, ale ma też wiele zalet. Czy warto inwestować oszczędności w nowy samochód?


Nowy samochód ma w sobie magnezytm i budzi pożądanie, ale czy opłaca się jego zakup?

Każdy kierowca marzy o nowym samochodzie. Niektórzy doświadczyli pierwszej jazdy w całkowicie nowym samochodzie, ale wielu musiało obejść się smakiem. Najczęściej mamy do czynienia z nowym samochodem podczas wynajmu krótkoterminowego na wakacjach.

Przyjemność prowadzenia samochodu zupełnie nowego zostaje w nas na długie tygodnie po powrocie z urlopu. Pierwsze skojarzenia z nowym samochodem to większe bezpieczeństwo, bezawaryjność i komfort. Ale również niestety wysoka cena. Często jest ona nieosiągalna dla zdecydowanej większości kierowców, by kupić samochód.

Nowy samochód, jak każdy sprzęt, to obowiązkowa gwarancja producenta. Na jakiś czas daje spokój i czystą radość z użytkowania. Awaria? Oczywiście, może się zdarzyć, ale umówmy się, nowe samochody nie psują się zbyt często. Oprócz praktycznych zalet, trzeba również spojrzeć na nowe auto z perspektywy czysto estetycznej. Wymarzony kolor, odpowiednio dobrane wyposażenie - wszystko zrobione tak, aby samochód odpowiadał na potrzeby użytkownika. Każdy szczegół to świadoma decyzja. I nikt Cię nie oszuka. Kiedy wybierasz model z salonu, masz pewność, że dostajesz całkowicie nowy pojazd.

Warto poddać pod dyskusję spadającą wartość nowego auta, aż 50% po zaledwie 3 latach korzystania. Trzeba to brać pod uwagę, jeżeli planujemy sprzedaż naszego nowo zakupionego auta w przyszłości. Spadek wartości wychodzi najczęściej na jaw dopiero przy odsprzedaży samochodu i potrafi przykro zaskoczyć. Spadek wartości samochodu uzależniony jest od m.in. od: marki, modelu, postrzegania marki na rynku, poziomu wyposażenia czy przebiegu auta. Są marki jak Toyota, które mniej podlegają spadkom wartości. Jest to związane z reputacją producenta i konkretnego modelu, jaką sobie wypracował od rozpoczęcia produkcji. Najczęściej jednak wartość samochodu po 3 latach stanowi od 40 do nawet 52% wartości zakupu.

Kupując samochód używany trzeba się liczyć z ewentualnymi wadami, uszkodzeniami i wypadkami, w których to auto mogło brać udział. To wszystko niestety można zataić przy sprzedaży używanego samochodu i są firmy, lub osoby prywatne, które wykorzystują niewiedzę oraz naiwność kupujących. Dlatego przy zakupie używanego auta pozostaje jeszcze kwestia, ile dodatkowo trzeba będzie dołożyć do ceny wyjściowej. Wszelkie naprawy czy wymiany nie są jednorazowe, a im starsze auto, tym większy problem. Przy nieostrożnym zakupie usterkowego modelu, ekscytacja związana ze zmianą samochodu szybko może zamienić się w wielkie rozczarowanie. Po jakimś czasie może się okazać, że zbyt często musimy sięgać do portfela, by auto nadawało się do bezpiecznej jazdy.

Wydaje się, że znamy już odpowiedź na pytanie, czy opłaca się kupić nowy samochód. Wiemy też, z jakim ryzykiem wiąże się zakup samochodu używanego. Jest to loteria, w której rzadko się wygrywa. Skoro ani jedna, ani druga opcja nie jest rozwiązaniem idealnym, warto rozważyć abonament na samochód.

To zdecydowanie bardziej opłacalny sposób na nowy samochód niż inwestowanie wszystkich oszczędności czy kredyt. Jesteś w dobrym miejscu, by to sprawdzić! Znasz już zalety posiadania nowego auta i dzięki naszej ofercie możesz go mieć na dużo lepszych warunkach.

Sprawdź ofertę aut na abonament, wybierz interesujący Cię model i ciesz się komfortem, jaki daje nowy samochód. W Qarson wiele marek i modeli aut jest dostępnych od ręki. Czas to sprawdzić!