22.01.2019


Co roku żartujemy, że zima zaskoczyła nas na drogach. Warto jednak przygotować się na ten czas, bo nawet zawodowy kierowca nie może polegać tylko na swoich umiejętnościach. Aby bezpiecznie jeździć zimą, radzić sobie w trudnych warunkach i nie dać się zaskoczyć warunkom pogodowym na drodze - trzeba poznać (lub przypomnieć sobie) najważniejsze zasady i techniki jazdy w sezonie zimowym.

bezpieczna jazda zimą zależy w dużej mierze od zimowych opon

Bezpieczna jazda zimą to przede wszystkim wyposażenie samochodu w dobre opony zimowe


Więcej stłuczek i wypadków w sezonie zimowym to norma na polskich drogach. Jak uniknąć poślizgu na oblodzonej nawierzchni i jak przygotować się do podróży autem w zimowych miesiącach? Poniżej znajdziesz.

  1. Ostrożnie z pedałem gazu - zwłaszcza podczas ruszania i jazdy na zakrętach. Zbyt mocne naciśnięcie hamulca na śliskiej nawierzchni najpewniej skończy się poślizgiem.
  2. Delikatnie z pedałem hamulca. Jeżeli musimy zmniejszyć prędkość - w takiej sytuacji warto hamować silnikiem.
  3. Na zakrętach jedź ze stałą prędkością - najlepiej niższą niż zwykle. Aby ograniczyć do minimum skręt kierownicy, ważne jest także szerokie pokonywanie zakrętów.
  4. Odpowiednio zmieniaj biegi. Za wysokie obroty mogą wprowadzić samochód w poślizg i spowodować buksowanie kół. Utrzymywanie silnika na niskich obrotach poprawia przyczepność kół.
  5. Jeżeli samochód stoi w śniegu lub na bardzo śliskiej powierzchni - ruszaj bez gazu albo z 2 biegu.

Często dbamy o samochód jak o najcenniejszą rzecz. Należy jednak pamiętać o tym, co jest naprawdę ważne za kierownicą - BEZPIECZEŃSTWO. Zima to okres, w którym powinniśmy pamiętać o kilku ważnych sprawach i nie zostawiać załatwienia ich na ostatni moment.

Na pewno bardzo ważne są opony zimowe. Ta nazwa może być myląca, bo nie ma co czekać na śnieg i minusowe temperatury. Zmianę opon na zimowe zaleca się już w momencie, kiedy temperatura spada do 7°C.

Sprawdź także: Qarson oferuje możliwość wyboru opon całorocznych lub kompletu opon zimowych i letnich. Jak to działa?

W Polsce robi to bardzo niewielu kierowców, co kończy się kolejkami i długim oczekiwaniem przy pierwszych przymrozkach. Pamiętaj! Należy wymienić wszystkie cztery opony. Jeśli czeka Cię dłuższa i wymagająca trasa, zaopatrz się również w łańcuchy śniegowe. Przydają się przede wszystkim w górach.

Oprócz wyposażenia, ważne jest Twoje zachowanie na drodze. Dostosuj prędkość i sposób jazdy do warunków pogodowych. Zimą na drodze spodziewaj się gołoledzi i oblodzonych nawierzchni. Z tego powodu wydłuża się droga hamowania.

Zasady unikania poślizgu już znasz. A co zrobić, gdy samochód już zacznie kręcić niespodziewane bączki na drodze. Najważniejsze to zachować zimną krew. Po pierwsze: przy wpadaniu w poślizg NIE HAMUJ! To może tylko pogorszyć sytuację. Lepiej kontroluj kierunek jazdy hamując silnikiem.

Najważniejsze w bezpiecznej jeździe zimą jest to, aby zachować spokój. Dobry kierowca poradzi sobie w każdych warunkach, ale zimą warto zachować szczególną ostrożność.

Jeżeli czujesz, że dalej nie masz pewności co do swoich umiejętności, pomyśl o kursie doszkalającym jazdy na śniegu. Świadomy kierowca wie, że edukacji i rozwijania swoich umiejętności nigdy za wiele!