31.07.2019


Gdy upał doskwiera kierowcom i pasażerom, szukamy rozwiązań, które pomogą nam zwiększyć komfort podróżowania. Wysoka temperatura w samochodzie jest nie tylko uciążliwa, ale może okazać się niebezpieczna dla naszego zdrowia - a nawet życia.

sposoby na upał w aucie - kapelusz i topless


Przyjmuje się, że optymalna temperatura w aucie, którym podróżujemy powinna wynosić od 19 do 21 stopni Celsjusza. Należy pamiętać także, że różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz samochodu i na zewnątrz nie powinna być większa niż 10 stopni. Dysproporcja pomiędzy warunkami cieplnymi w kabinie kierowcy i poza nią może wywołać szok termiczny. Gdy słupki rtęci sięgają ponad 30 stopni - wnętrze pojazdu pozostawionego na 20 minut na nasłonecznionym parkingu nagrzewa się do 50 stopni. Po kolejnych 20 minutach w pełnym słońcu - do 60 stopni! Dlatego pod żadnym pozorem podczas upałów nie wolno pozostawiać w środku auta ani zwierząt, ani dzieci!

Jeśli zatrzymujesz się na dłużej, zadbaj o to, by samochód stał w zacienionym miejscu. Jeśli to niemożliwe i twoje auto przez długi czas będzie grzało się w słońcu - zanim włączysz silnik i wrzucisz bieg - otwórz wszystkie drzwi (nie tylko okna). Dzięki temu wyrówna się temperatura w środku twojego samochodu. Co jeszcze może zrobić kierowca, by nie przejmować się uciążliwą pogodą w trasie? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych sposobów na obniżenie wysokiej temperatury w twoim aucie.

Dla niektórych kierowców jest równie genialnym wynalazkiem, co odkrycie koła, a jej działanie przynosi ulgę w upalne dni. Klimatyzacja w samochodzie zapewnia regulację temperatury dzięki przepływowi substancji chłodzącej (obecnie jest to czynnik chłodniczy HFO-1234yf) z elementów układu wysokociśnieniowego (takich jak kompresor, skraplacz i osuszacz) do układu niskiego ciśnienia (zawór rozprężający, parownik i wiatrak wentylatora).

Jak działa klimatyzacja? Sprężarka tłoczy czynnik chłodniczy do zasobnika, który ten czynnik chłodzi i osusza, następnie czynnik chłodniczy wędruje do skraplacza, w którym zmienia postać z gazu w ciecz (w tym procesie pomagają wentylatory wyciągowe) tu też zostaje schłodzony a następnie przetłoczony do parownika. Parownik to taka maleńka chłodnica, przez którą przepływa powietrze pobierane z filtra przez wentylatory. Na koniec przez kanały rozdzielcze chłodne powietrze dostarczane jest do kabiny kierowcy. Gdy oprócz kierowcy w aucie znajdują się inne osoby, dobrze mieć auto wyposażone w klimatyzację dwustrefową, która pozwoli na zapewnienie indywidualnego komfortu cieplnego wszystkim podróżującym.

Toyota C-HR hybrydowa open graphToyota C-HR hybrid wyposażona jest w automatyczną dwustrefową klimatyzację

Z pozoru rzecz banalna i nieistotna, jednak, gdy przyjrzymy się bliżej, zauważymy, że w krajach, w których przez cały rok słońce grzeje mocno i panują wysokie temperatury - kierowcy wybierają najczęściej auta w jasnych kolorach - białym i perłowym.

Z raportu “Global Automotive Color Popularity Report” firmy Axalta, globalnego sprzedawcy lakierów, wynika, że w 2018 roku blisko połowę samochodów w Afryce i Azji stanowiły auta w białym kolorze. Oprócz prestiżowego wyglądu białych samochodów, za wyborem tego koloru karoserii przemawia jeden praktyczny argument - biały samochód wystawiony na działanie promieni słonecznych nagrzewa się wolniej.

Tesla w Polsce sesja Qarsona w Poznaniu bok modelu 3Tesla Model 3 w białym perłowym kolorze i brandingiem Qarsona

Jeszcze inną metodą, która zredukuje działanie promieni słonecznych i obniży temperaturę wewnątrz samochodu jest przyciemnienie szyb. W autach, które nie mają na wyposażeniu przyciemnianych szyb, można zastosować oklejanie folią przyciemniającą.

Przyciemnianie szyb samochodowych foliami wysokiej jakości gwarantuje szereg korzyści, dalece wykraczających poza zwiększoną prywatność. Główną zaletą profesjonalnie oklejonych szyb jest obniżenie temperatury wewnątrz samochodu. Dzięki niemal całkowitej blokadzie przed promieniami UVA oraz UVB, folie chronią zarówno zdrowie pasażerów, jak i tapicerkę pojazdu.

Folia przyciemniająca sprawia również, że pojazd wygląda bardziej atrakcyjnie i elegancko. Klienci do wyboru mają folie o różnym stopniu przyciemnienia od 5 do 45% przenikania światła dziennego - mówi Adam Trepka z firmy IT’S WRAP zajmującej się wszechstronnym oklejaniem pojazdów.


BMW 3 oklejone przez itwsrap
Profesjonalne przyciemnianie szyb folią pozwala na mniejsze obciążenie urządzeń klimatyzacyjnych i mniejsze zużycie paliwa

Jak widać, sposobów na wysokie temperatury w samochodzie jest wiele. Aby na przekór pogodzie móc cieszyć się jazdą, wystarczy sprawny pojazd z paroma udogodnieniami. Połączenie kilku rozwiązań przynosi najlepszy skutek i pozwala na skuteczne obniżenie temperatury w aucie.