28.07.2022


Rodzaje tablic rejestracyjnych - porady Qarsona

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne, coraz popularniejsze na polskich drogach? Jakie pojazdy mogą otrzymać żółte tablice rejestracyjne? Dlaczego niektóre samochody wciąż mają czarne tablice? Wyjaśniamy, jakie są rodzaje tablic rejestracyjnych oraz co oznaczają poszczególne kolory.

Od 1 maja 2000 roku podstawowe tablice rejestracyjne mają biały kolor tła i czarne litery. Wyróżnikiem jest też niebieski pasek po lewej stronie, z gwiazdkami Unii Europejskiej oraz skrótem PL. Przed 2006 rokiem zamiast unijnego symbolu na tablicach znajdowała się biało-czerwona flaga Polski. Najnowsza wersja ma również nalepkę legalizacyjną umieszczoną pomiędzy znakami. Klasyczne tablice rejestracyjne użytkowane w Polsce mają 7 lub 8 czarnych znaków, z czego pierwsze dwie lub trzy litery to kod związany z miejscem rejestracji samochodu. Co istotne, od 31 stycznia 2022 roku zmiana tablic po zakupie samochodu nie jest konieczna, a zatem są one niejako przypisane do danego samochodu. Można to jednak zrobić dobrowolnie, w celu uzyskania wyróżnika charakterystycznego dla danego powiatu.

Współczesne białe tablice zastąpiły użytkowane wcześniej czarne tablice wz. 1976. W przeciwieństwie do nowych tablic nie miały one żadnych dodatkowych pasków, oznaczeń czy symboli i znajdowały się na nich wyłącznie białe litery oraz cyfry. Choć nie są stosowane od przeszło 22 lat, wciąż można je spotkać na drogach. Wynika to z faktu, że nie ma i nie było obowiązku wymiany czarnych tablic na białe. Działo się tak dopiero w momencie przerejestrowywania samochodu lub zmiany właściciela. Jeśli więc samochód pozostaje w jednych rękach przez cały ten czas, właściciel może legalnie jeździć na czarnych tablicach, które dziś są już niemal symbolem youngtimerów.

Coraz częstszym widokiem na drogach są pojazdy z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Zielone tło i czarna czcionka to znak, że mamy do czynienia z pojazdem bezemisyjnym – elektrycznym lub wodorowym. Zielone tablice wydawane są od 1 stycznia 2020 roku, ale można się o nie ubiegać również wtedy, gdy samochód zarejestrowany został przed tą datą. Dlaczego warto? Podstawowym argumentem jest możliwość wyróżnienia samochodu na tle aut spalinowych, dzięki czemu służby od razu wiedzą, że mają do czynienia z pojazdem bezemisyjnym. Ułatwia to jazdę w strefach czystego transportu czy po buspasach, gdzie samochód ze zwykłymi tablicami mógłby zostać zatrzymany do kontroli. Zielone tablice różnią się od białych jedynie kolorem tła. Nadal mają jednak czarne napisy oraz symbole znane z klasycznych tablic.

Rodzaje tablic rejestracyjnych - porady Qarsona

Tablice rejestracyjne w kolorze żółtym zarezerwowane są dla pojazdów zabytkowych, czyli tych, które mają przynajmniej 25 lat. Różnią się od zwykłych tablic nie tylko kolorem, ale i sposobem zapisu. Oprócz tego, że mają mniej znaków, to na końcu znajduje się dodatkowo rysunek samochodu zabytkowego. Aby uzyskać żółte tablice rejestracyjne, pojazd musi być uznany za zabytkowy przez konserwatora zabytków. Wymiana tablic na żółte wiąże się z dużym ułatwieniem, jakim jest jeden przegląd na cały okres eksploatacji. Samochód zabytkowy nie musi więc przechodzić corocznych badań technicznych. Konieczne jest jednak informowanie o zmianach konstrukcyjnych i większych naprawach.

Kolorem niebieskim oznaczone są tablice pojazdów przedstawicielstw dyplomatycznych. Tablice tego typu są stosowane na pojazdach ambasad, misji dyplomatycznych czy w innych podobnych sytuacjach. Jak nietrudno się domyślić, najczęściej spotykane są w Warszawie. Niebieskie tablice dyplomatyczne mają białą czcionkę i zazwyczaj rozpoczynają się od litery W.

Powyższe rodzaje tablic mają czarne lub białe litery, ale to nie jedyne warianty. Na drogach można zauważyć również tablice z czerwonymi lub zielonymi napisami. Co oznaczają? Te z czerwonymi literami to tablice tymczasowe, wydawane na 30 dni. Najczęściej wyrabiane są podczas sprowadzania samochodu. Umożliwiają wywóz samochodu za granicę, przetransportowanie auta na miejsce rejestracji czy wykonanie badania technicznego. Istnieje możliwość przedłużenia okresu ważności tablic tymczasowych o 14 dni. Białe tablice z czerwonymi napisami stosowane były również w autach badawczych, np. podczas testów. Od tablic tymczasowych odróżnia je wyraźnie wydzielona litera na końcu numeru rejestracyjnego. Dziś nie są już stosowane, ale wciąż można spotkać je na zdjęciach prasowych.

Tablice z zielonymi literami to natomiast tablice profesjonalne. Zostały wprowadzone 11 lipca 2019 roku i są odpowiedzią na potrzeby dealerów, producentów samochodów oraz ośrodków badawczych. Zastąpiły tablice badawcze, ale mają szerokie zastosowanie. Pozwalają m.in. na jazdy próbne, testowe czy promocyjne i nie są przypisane do konkretnego samochodu. Można je więc stosować w różnych samochodach, w zależności od aktualnych potrzeb.

W przypadku samochodów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii miejsce na tylną tablicę rejestracyjną bywa ograniczone. W takiej sytuacji właściciel pojazdu może się ubiegać o zmniejszone tablice rejestracyjne, dostępne od 1 lipca 2018 roku. Jednorzędowe małe tablice rejestracyjne o wymiarach 305 x 114 zawierają jedynie 4 znaki, a zatem każde województwo ma jedynie 17 379 kombinacji wyróżnika.

Moda na zmniejszone tablice rejestracyjne sprawiła, że szybko wprowadzono aktualizację przepisów. Od 4 grudnia 2020 roku na tego rodzaju blachy mogą sobie pozwolić tylko ci kierowcy, których samochody mają małą wnękę na rejestrację. Podczas wyrabiania tablic konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia. Każdy samochód, który ma dużą wnękę, zdolną do pomieszczenia klasycznej tablicy rejestracyjnej, nie przejdzie badania technicznego. Dodatkowo w razie kontroli policjant może odebrać kierowcy dowód rejestracyjny. Alternatywą dla zmniejszonych tablic rejestracyjnych są tablice dwurzędowe, znane chociażby z Fiatów 126p.

Tablice z imieniem, nazwiskiem lub ksywą? To możliwe! Za dopłatą właściciel pojazdu może wyrobić indywidualne tablice rejestracyjne. Numer rejestracyjny składa się z litery i cyfry konkretnego województwa, a także 3, 4 lub 5 liter. Maksymalnie ostatnie dwie mogą zostać zamienione cyframi. Napis ten nie może być obraźliwy lub gorszący, a także nie może zawierać polskich znaków diakrytycznych. Indywidualne tablice kosztują 1000 zł, a czas oczekiwania na ich wyrobienie to 3 tygodnie.