28.12.2019


Ceny benzyny i ropy znowu rosną. Jak zaoszczędzić podczas codziennej jazdy samochodem? Przedstawiamy kilka prostych zasad, które pozwolą ograniczyć zużycie paliwa w aucie. Ekonomiczna jazda pomoże zaoszczędzić pieniądze, ale także zmniejszyć negatywny wpływ spalania paliwa na środowisko. Największą sztuką jest jeździć oszczędnie i zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Jak to zrobić?

Jak jeżdzić ekonomicznie samochodem - zasady eco drivingu


Jeżeli jesteś na etapie wyboru nowego samochodu, dobrze się zastanów i sprawdź statystyki spalania modelu, który chcesz kupić. Nie ograniczaj się do rzucenia okiem na parametry przedstawione na stronie marki. Dane producenta zazwyczaj odbiegają od rzeczywistości.

Oficjalne dane spalania samochodu mogą różnić się nawet o 40% od tych podawanych przez użytkowników! Zatem warto poznać opinie kierowców jeżdżących konkretnym modelem i z podanych przez nich wyników wyciągnąć średnią. Raporty zużycia paliwa można znaleźć na wielu stronach motoryzacyjnych, np. www.autocentrum.pl/spalanie.

Niewielkie auta miejskie z małą pojemnością silnika z reguły są najbardziej ekonomiczne. Jednak nie zawsze wybierając z oferty danej marki wersję z małym silnikiem, wybierzemy tę najbardziej oszczędną. W przypadku niektórych samochodów - model z mniejszym silnikiem często potrzebuje wyższych obrotów, aby rozpędzić to samo auto. Dotyczy to często samochodów nieco większych niż typowe auta miejskie. Do aut z segmentu compact często dawane są najmniejsze jednostki napędowe, które mają kłopot z ich rozpędzeniem. Dlatego warto wnikliwe przeanalizować także raporty spalania poszczególnych wersji silnikowych, by móc wybrać tę najbardziej oszczędną.

Czynnikiem, który ma duży wpływ na zużycie paliwa jest odpowiednie hamowanie. Jak ograniczyć spalanie i jeździć ekonomiczniej? Chodzi o to, żeby podczas jazdy rzadziej używać hamulca, a częściej - wykorzystywać siłę bezwładności samochodu. Przymusowe wytracanie prędkości jest niepotrzebną stratą energii włożoną w jego rozpędzenie. Spory procent trasy, jaką codziennie pokonujemy jadąc samochodem, można pokonać wykorzystując siłę bezwładności samochodu, podczas której spalanie jest bardzo niskie a nawet a nawet ogranicza się do zera.

Należy także przewidywać zakręty i zwalnianie. Zwolnij pedał gazu jak najszybciej bez redukcji biegu. Po zwolnieniu przepustnicy, układ wtryskowy wysyła do silnika tylko powietrze. To wcale nie oznacza żę będziesz się ślimaczył - wystarczy po prostu przyspieszać wystarczająco, by potem samochód mógł się toczyć przez jakiś czas. Taki model jazdy pozwala oszczędzać hamulce i znacząco ogranicza zużycie paliwa.

Sprawdzanie ciśnienia w oponach co dwa miesiące to minimum, jeśli chcesz jeździć ekonomicznie. Niedopompowane opony - w zależności od obciążenia i prędkości - mogą zwiększyć zużycie paliwa nawet o 3%.

Kolejnym istotnym elementem oszczędnego korzystania z auta jest filtr powietrza, który należy regularnie wymieniać - najlepiej zanim samochód pokona 80 tysięcy km. Zanieczyszczony filtr zmniejsza przepływ powietrza do silnika, a tym samym przyspiesza proces eksploatacji. Silnik zużywa się szybciej, a co z tym idzie - zwiększa się spalanie i wzrasta zanieczyszczenie. Podobnie wygląda sprawa z wymianą świec, które zużywają się po przejechaniu od 60 do 100 tysięcy km.

Włączona klimatyzacja powoduje zużycie paliwa - to fakt. W celu wytworzenia zimna sprężarka zwiększa spalanie, w zależności od wymaganej temperatury, sięgające od 10 do 15% więcej podczas jazdy w mieście i od 5 do 7% poza nim. Aby oszczędniej jeździć samochodem, podczas upałów nie otwieraj okien w mieście - wówczas samochód szybciej się nagrzewa. Kiedy podróżujesz poza aglomeracją, postaraj się nie przekraczać różnicy 5 stopni Celsjusza pomiędzy temperaturą w Twoim aucie a tą, która panuje na zewnątrz. Nie zapomnij także o napełnianiu klimatyzacji - co najmniej raz na 4-5 lat.