
Wynajem długoterminowy to coraz powszechniejszy sposób korzystania z samochodu. Możliwość podróżowania nowym autem z niską ratą miesięczną, ubezpieczeniem i serwisem w cenie, a także gwarancją producenta, zdobywa szerokie grono zwolenników. Jakie są zalety i wady wynajmu długoterminowego? Kiedy warto zdecydować się na auto w abonamencie? Czy jest to propozycja dla każdego? Oto najważniejsze argumenty za i przeciw.
Wynajem długoterminowy – jakie ma zalety?
Wynajem samochodu to stosunkowo nowa forma finansowania samochodu. Najbardziej rzucającym się w oczy sposobem wynajmu jest najem „na minuty”, funkcjonujący w wielu dużych miastach. Warto jednak wiedzieć, że istnieje inny rodzaj wynajmu, czyli najem długoterminowy. Jest to forma dzierżawienia pojazdu określona w umowie, trwająca zazwyczaj od roku do 4 lat.
Wynajem długoterminowy jest alternatywą dla zakupu lub leasingu samochodu. Znany jest jednak z tego, że wpłata początkowa jak i miesięczne raty są zdecydowanie niższe niż w innych formach finansowania auta. Jak to możliwe? Przede wszystkim wynika to z faktu, że w przypadku najmu użytkownik płaci za korzystanie z samochodu, a nie jego nabycie. Po zakończeniu umowy samochód zwracany jest do firmy wynajmującej, a klient może zdecydować się na wynajem innego, nowego modelu.
Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest elastyczność. Miesięczne
Komfort wynajmowania samochodu
Często podnoszonym argumentem na korzyść wynajmu samochodu jest wygoda. Wiele uciążliwych kwestii, takich jak ubezpieczenie samochodu, wymiana opon, przeglądy serwisowe, rejestracja nowego auta czy rozliczanie szkód pozostaje w gestii firmy wynajmującej. Do zadań najemcy należy jedynie wpłacanie comiesięcznych rat i tankowanie paliwa.
Dużo prostsze są także sprawy formalne związane z wynajmem, zwłaszcza w porównaniu do leasingu samochodu. Ten komfort cenią sobie zarówno klienci prywatni, jak i duże przedsiębiorstwa. Dzięki wynajmowi długoterminowemu można całkowicie zrezygnować z działu obsługującego firmową flotę aut, co wyraźnie przyczynia się do ograniczenia wydatków. Wszystkie formalności załatwisz on-line, a samochód zostanie dostarczony w dogodne dla Ciebie miejsce.
Warte podkreślenia są także pozostałe czynności, które trzeba wykonać przy innych sposobach finansowania samochodu. Decydując się na wynajem długoterminowy, użytkownik nie musi przejmować się wyceną wartości rezydualnej, odsprzedażą samochodu, wykupem czy przerejestrowywaniem pojazdu. Najczęstszą decyzją jest przedłużenie umowy i wybór nowego auta, prosto z salonu, z gwarancją producenta.
Nie potrzebujesz gotówki – niska miesięczna opłata
Zakup samochodu za gotówkę ma wiele zalet, ale wiąże się z koniecznością zamrożenia dużej ilości gotówki. Jeszcze większym ryzykiem obarczony jest zakup samochodu używanego. Ukryte wady aut często wiążą się z koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw. Sporej gotówki wymaga także leasing. Jednorazowa wpłata 20-50% wartości pojazdu to dla wielu osób bariera nie do przeskoczenia.
Alternatywą jest oczywiście wynajem długoterminowy, który pozwala korzystać z nowego samochodu bez inwestowania dużych oszczędności. Chodzi wszak o wykorzystanie możliwości fabrycznie nowego auta, a nie sam fakt posiadania. W pierwszych trzech latach wyjeżdżający z salonu samochód traci nawet 40% wartości, więc wynajmując samochód nie musisz się tym przejmować.
Wiele zalet staje się widocznych podczas użytku firmowego. Oprócz tego, że zaoszczędzoną gotówkę można pozostawić w rezerwie lub zainwestować w ważniejsze gałęzie działalności, nie stracisz zdolności kredytowej. W odróżnieniu od leasingu wynajem samochodu nie obciąża firmy i nie utrudnia uzyskania kredytu na inne cele. Niezwykle istotne jest też to, że maksymalny limit (150 tys. zł) odliczenia kosztów użytkowania auta od podatku dotyczy każdej umowy wynajmu z osobna, co zachęca do skorzystania ze stosunkowo krótkich, rocznych umów abonamentowych.
Ograniczony wybór modeli – minus wynajmu długoterminowego
Jakie są więc minusy wynajmu samochodu? Jednym z nich może być ograniczony wybór modeli. W gamie firmy Qarson znajdziesz nawet kilkadziesiąt samochodów miejskich, kompaktowych, rodzinnych czy luksusowych SUV-ów, ale nie masz możliwości doboru obszycia tapicerki lub mniej popularnej wersji silnikowej. W niektórych przypadkach konieczny jest więc pewien kompromis.
Podkreślamy jednak, że wersje wyposażenia samochodów oferowanych w abonamencie dobierane są w taki sposób, by zaspokoić potrzeby nabywców. Nawet w najmniejszych autach miejskich znajdziesz nawigację, system multimedialny, elektrycznie otwierane szyby a nawet automatyczną skrzynię biegów. W wyższych autosegmentach wyposażenie jest jeszcze bogatsze. Dobór najważniejszych opcji wyposażenia pozwala wykrzesać maksimum komfortu użytkowania auta z możliwie najniższej miesięcznej raty.
Limit kilometrów – wybierz najkorzystniejszy pakiet kilometrów
W abonamencie Qarsona masz możliwość wyboru pakietu kilometrów. Podstawowy limit roczny to 10 000 km, co z powodzeniem wystarczy dla osób przemieszczających się głównie po mieście. Jeśli chcesz podróżować więcej, wybierz wyższy pakiet: 15 000, 20 000 lub nawet 25 000 km. Dzięki nim zachowasz stałe koszty miesięczne i unikniesz dopłaty za każdy przejechany kilometr. Stałe opłaty i brak dodatkowych kosztów to ważne zalety wynajmu samochodu, dlatego warto dopasować usługę do własnych potrzeb. Inne opcje dostępne w wynajmie Qarsona to opony całoroczne, ubezpieczenie Qarsona, pakiet szkodowy czy dostawa samochodu pod wskazany adres.
Z 12-miesięcznej oferty abonamentowej Qarsona mogą skorzystać zarówno duże korporacje, niewielkie przedsiębiorstwa jak i osoby fizyczne, więc jest to oferta dla każdego. Dostępność dla osób prywatnych jest wyjątkiem na rynku wynajmu aut – większość firm kieruje swoje usługi do firm. Roczny czas wynajmu to idealny okres, by przetestować zalety nowego samochodu oraz nowoczesnej formy finansowania auta.