6.07.2022


Punkty karne 2022 - wszystko o czym musisz wiedzieć - porady Qarsona

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje w Polsce nowy taryfikator mandatów, znacznie podwyższający wcześniejsze stawki. Warto jednak pamiętać, że to nie koniec zmian. Już 17 września 2022 wprowadzony zostanie nowy taryfikator punktów karnych. Jest on znacznie bardziej restrykcyjny dla niesubordynowanych kierowców, a zmianie ulegnie nie tylko wysokość punktów. Co warto wiedzieć o punktach karnych w 2022 roku?

Nowelizacja przepisów skupiła się nie tylko na karach pieniężnych, ale i punktowych. To bowiem ryzyko zatrzymania uprawnień jest dla wielu kierowców skuteczniejszym środkiem odstraszającym niż wysokie mandaty. Obowiązujący od 1 stycznia 2022 taryfikator mandatów to tylko pierwszy krok do uspokojenia ruchu na drogach. Zmiany przepisów dotyczących punktów karnych mogą być jeszcze skuteczniejszym lekiem na piractwo drogowe.

Co zmieni się po 17 września 2022 roku? Wbrew pozorom nowelizacja nie ograniczyła się do podwyższenia stawek za poszczególne wykroczenia. Oczywiście najgłośniejszą zmianą jest zwiększenie maksymalnego limitu punktów karnych za jedno wykroczenie z 10 do 15 punktów, ale to nie koniec niespodzianek. Nie mniejszym zaskoczeniem jest wydłużenie terminu obowiązywania punktów do 2 lat oraz likwidacja kursów redukujących punkty.

Limit punktów, które może otrzymać kierowca pozostaje bez zmian. Maksymalna liczba punktów karnych dalej wynosi 24 oraz 20 dla kierowców posiadających uprawnienia nie dłużej niż rok. Po przekroczeniu tego limitu kierowcy lekceważący przepisy drogowe będą musieli udać się na ponowny egzamin praktyczny oraz teoretyczny, by odzyskać zatrzymane uprawnienia. Takiej możliwości nie mają natomiast świeży kierowcy, którzy dysponują prawem jazdy nie dłużej niż 12 miesięcy. Po przekroczeniu limitu 20 punktów uprawnienia są im odbierane, a nie zatrzymywane, co oznacza, że muszą odbyć ponowny kurs.

Zmieni się natomiast maksymalna liczba punktów karnych nakładanych za jedno wykroczenie. Dotychczas funkcjonariusz mógł ukarać kierowcę punktami w zakresie 1-10, tymczasem od 17 września 2022 roku już jedno przewinienie może wiązać się ze zdobyciem 15 punktów. Wówczas kierowca musi pilnować się wyjątkowo mocno – pozostanie mu jedynie 9 punktów zapasu.

Za jakie przewinienia funkcjonariusz może nałożyć 15 punktów karnych? Maksymalna liczba punktów za wykroczenie to kara za:

  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h,
  • spowodowanie wypadku drogowego,
  • kierowanie w stanie nietrzeźwości,
  • kierowanie w stanie po spożyciu alkoholu lub pod wpływem środków o podobnym działaniu,
  • nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych,
  • wyprzedzanie lub omijanie pojazdu na przejściu dla pieszych,
  • niezatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej,
  • spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym.
Punkty karne 2022 - wszystko o czym musisz wiedzieć - porady Qarsona

Nie mniej dotkliwą zmianą jest wydłużenie okresu obowiązywania punktów karnych. Od 17 września 2022 roku punkty będą usuwane dopiero po dwóch latach, nie zaś po roku, jak obecnie. Dodatkowo czas ten naliczany jest nie od momentu popełnienia wykroczenia, a opłacenia grzywny lub uprawomocnienia wyroku. Co ważne, punkty nie przedawnią się bez zakończenia sprawy lub opłaty mandatu. Przedłużanie postępowania lub unikanie zapłaty staje się więc jeszcze bardziej niekorzystne.

Prawdziwą rewolucją jest niemniej zlikwidowanie kursów redukujących punkty karne. Do 30 września 2022 kierowcy mogą jeszcze skorzystać z organizowanych przez WORD-y kursów doszkalających. Zaliczenie kursu usunie 6 najstarszych punktów karnych. Podczas sześciogodzinnego szkolenia kierowca uświadamiany jest o skutkach zdarzeń drogowych, najczęstszych przewinieniach czy przyczynach wypadków. Z możliwości redukcji punktów może skorzystać każdy kierowca dysponujący prawem jazdy co najmniej od roku, który nie przekroczył jeszcze limitu 24 punktów. Koszt szkolenia wynosi od 300 do 400 zł i można do niego podejść raz na 6 miesięcy.

Od października 2022 roku możliwość zredukowania punktów karnych znika. Po 30 września nie będzie już możliwości usunięcia punktów karnych ze swojego konta. Oznacza to, że kierowca ukarany punktami będzie musiał po prostu odczekać 2 lata od momentu opłacenia mandatu, aż punkty znikną samoczynnie. Nowelizacja przepisów spowodowała oczywiście ogromny szturm na organizowane przez WORD-y szkolenia, a w niektórych ośrodkach zainteresowanie nimi wzrosło o blisko 100%. Aktualną liczbę punktów karnych na koncie możesz sprawdzić w ramach programu CEPiK 2.0 na stronie www.obywatel.gov.pl.

Od 17 czerwca 2022 roku firmy ubezpieczeniowe mają dostęp do bazy CEPiK, w której widnieje informacja o mandatach i punktach karnych. Co to oznacza dla kierowców? Nowa ustawa umożliwi towarzystwom ubezpieczeniowym dostosowywanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych nie tylko na podstawie wypadków czy kolizji, ale także innych przewinień drogowych. Ubezpieczyciel zyska bowiem nowe narzędzie, pozwalające mu na ocenę ryzyka na podstawie nałożonych na kierowcę mandatów czy punktów karnych.

Oprócz sumy punktów ubezpieczyciel będzie mógł ujrzeć także kwalifikację czynu. Dzięki temu towarzystwo będzie miało możliwość oceny, czy dane zdarzenie podwyższało ryzyko wystąpienia szkód, czy nie. Przejazd na czerwonym świetle, jazda pod wpływem alkoholu czy wysokie przekroczenie prędkości to zdarzenia znacznie groźniejsze niż nieprawidłowe parkowanie pojazdu, nawet jeśli nie doszło do wypadku. Zasady naliczania składek nie są jednak ujednolicone i w dalszym ciągu pozostają w gestii towarzystw ubezpieczeniowych. Każdy z ubezpieczycieli może więc inaczej interpretować wykroczenia oraz różnicować składki. Koszt polisy zależny od liczby punktów nie jest więc oczywistością.

Jak nowy taryfikator punktów karnych wpłynie na bezpieczeństwo drogowe? Wszystko okaże się po 17 września 2022, gdy nowelizacja wejdzie w życie. Jedno jest pewne – zmiana przepisów jest wyraźna i powinna skłonić kierowców do większej ostrożności. Jeśli nie ze względu na bezpieczeństwo, to z uwagi na możliwość utraty uprawnień.