4.01.2023


Jak przygotować samochód na zimę? - porady Qarsona

Zimowe warunki stawiają przed samochodem najcięższe wymagania. Niskie temperatury mocno wpływają na działanie wielu układów oraz podzespołów w aucie, dlatego warto przygotować na nie samochód. Bezpieczna jazda to nie tylko odpowiednia technika jazdy, ale przede wszystkim przygotowanie pojazdu do warunków na drodze.

O co warto zadbać przed nadejściem mrozów i prawdziwie zimowej aury? Jedną z najważniejszych czynności, którą należy wykonać przed zimą jest wymiana opon na komplet zimowy. Opony zimowe charakteryzują się nie tylko bieżnikiem pełnym drobnych lameli, które pomagają wgryźć się w śnieg. Są przede wszystkim wykonane z miękkiej mieszanki gumowej, zachowującej swoje parametry nawet przy minusowych temperaturach. Dzięki temu gwarantują lepszą przyczepność, również na suchym asfalcie. Kiedy wymienić opony letnie na zimowe? Przyjmuje się, że najlepiej zrobić to w momencie, gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.

Powszechnym problemem w zimie jest uruchomienie silnika. Dotyczy to zwłaszcza silników wysokoprężnych, w których rozruch jest trudniejszy niż w przypadku silników o zapłonie iskrowym. Sprawny akumulator jest niezbędny, bowiem w niskich temperaturach skuteczność ogniw spada nawet o 50%. Jeśli Twój silnik odpala z trudem, a rozrusznik ledwo kręci wałem napędowym, podładuj akumulator prostownikiem. Dobrym pomysłem jest też zakup kabli rozruchowych lub jump startera – przydadzą się w awaryjnych sytuacjach.

Niezwykle ważną czynnością jest uzupełnienie zimowego płynu do spryskiwaczy. Ten letni zamarza już w okolicach 0 stopni Celsjusza, a jazda bez spryskiwaczy jest bardzo niebezpieczna. Przy niesprzyjającej aurze na przedniej szybie osiada mnóstwo błota i drogowego szlamu wystrzeliwanego z kół pojazdów, przez co możesz całkowicie stracić widoczność. Włączenie samych wycieraczek jedynie pogorszy sytuację – błoto zostanie rozsmarowane po całej szybie. Jeśli w zbiorniku masz jeszcze sporo letniego płynu do spryskiwaczy, dolej zimowego koncentratu.

Jak przygotować samochód na zimę? - porady Qarsona

Do chłodzenia silnika wystarczyłaby zwykła demineralizowana woda. Powodem, dla którego stosuje się płyn chłodniczy, jest niska temperatura. Płyn chłodniczy ma obniżoną temperaturę krzepnięcia, dzięki czemu zachowuje płynność nawet podczas największych mrozów. Z czasem jednak się zużywa, przez co traci te właściwości. Aby sprawdzić płyn chłodniczy, możesz skorzystać ze specjalnego testera. Pozwala on określić temperaturę zamarzania płynu, jak i wrzenia. Pamiętaj też o regularnej wymianie płyny oraz kontrolowaniu jego stanu w zbiorniku wyrównawczym.

Próbujesz otworzyć drzwi, a one ani drgną? To znak, że przymarzły do uszczelek. Niestety, w takim wypadku siłowanie się z klamką często kończy się jej urwaniem. Jeśli przydarzy Ci się taka sytuacja, spróbuj otworzyć inne drzwi, np. pasażera i poczekaj, aż lód się roztopi. Następnie od razu zabezpiecz uszczelki olejem silikonowym lub specjalnym preparatem w sztyfcie. Dzięki temu ponowne otwarcie drzwi będzie bezproblemowe.

Wilgoć w aucie to problem, który ujawnia się już na początku jesieni. Nie należy go bagatelizować, bo zaparowanie szyb mocno ogranicza widoczność. Podczas zimowej, ciemnej aury stwarza to dodatkowy kłopot. Jak poradzić sobie z nadmiarem wilgoci? Zacznij od wymiany filtra kabinowego, wywietrzenia wnętrza i pozbycia się elementów zbierających wodę, np. koców, poduszek, materiałowych dywaników itd. Skorzystaj też z pochłaniacza wilgoci i zabezpiecz szyby preparatem typu antypara. Dobrym sposobem na zmniejszenie wilgotności w kabinie jest też… używanie klimatyzacji! Ma ona silne właściwości osuszające i momentalnie usuwa wilgoć z szyb.

Podczas przygotowań samochodu do zimy warto zamienić dywaniki welurowe na gumowe. Te drugie są znacznie bardziej praktyczne, bowiem nie wchłaniają śniegu, solanki i błota. Pomogą więc utrzymać czystość we wnętrzu auta, ale przede wszystkim zapobiegną zaparowaniu szyb. To właśnie mokre welurowe dywaniki są często powodem zbyt wysokiej wilgotności. Powyższe zasady zadbają nie tylko o Twoje bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy. Przebywanie w zawilgoconym i nieprzyjemnie pachnącym wnętrzu negatywnie wpływa na samopoczucie i koncentrację. Pamiętaj też, aby skontrolować zabezpieczenie antykorozyjne podwozia oraz stan innych układów wpływających na bezpieczeństwo jazdy. W sezonie zimowym ma to jeszcze większe znacznie.