6.05.2021


Koszt najmu długoterminowego

Wynajem długoterminowy to coraz popularniejszy konkurent leasingu. Niższe raty, większa dostępność i abonamentowy system wynajmu zdobywają entuzjastów nie tylko wśród przedsiębiorców. Jakie zalety ma wynajem długoterminowy aut i jakie są koszty wynajmu?

Długoterminowy wynajem samochodów - ile to kosztuje?

Jedną z największych zalet wynajmu długoterminowego są stałe, jasno określone koszty. Składają się zazwyczaj z jednorazowej opłaty początkowej oraz niezmiennej opłaty miesięcznej. Wysokość stawki początkowej uzależniona jest od wartości i rodzaju samochodu, a także od długości umowy. Opłata startowa to koszt wszystkich czynności, które są niezbędne do przygotowania nowego samochodu, tj. rejestracji, opłat administracyjnych, logistyki czy przygotowania samochodu do wydania.

Drugim składnikiem kosztów wynajmu długoterminowego są comiesięczne opłaty. Przez cały okres umowy są niezmienne, co ułatwia organizowanie domowego lub firmowego budżetu bez przykrych niespodzianek. Wszystkie niezbędne usługi zawarte są w cenie pakietu podstawowego, jednak kierowca może rozszerzyć abonament o dodatkowe opcje, np. dostawę do domu, pakiet szkodowy, ubezpieczenie czy większy limit kilometrów.

Miesięczny koszt wynajmu samochodu jest znacznie niższy od leasingu operacyjnego. Dla wielu osób wydaje się to niezrozumiałe, bowiem w obu przypadkach otrzymujemy fabrycznie nowy, nieużywany przez nikogo samochód. Z czego wynika więc różnica, często liczona w tysiącach złotych? Tutaj należy podkreślić charakter wynajmu długoterminowego. Jest to nie tyle sposób nabycia nowego samochodu, co eksploatacji w modelu abonamentowym. Po zakończeniu umowy samochód wraca do firmy wynajmującej, a klient może wybrać nowy samochód.

Takie rozwiązanie ma wiele plusów. Przede wszystkim nabywca nie spłaca rzeczywistej wartości auta, a jedynie koszt utraty wartości. Nie jest też zobligowany do wykupu samochodu po zakończeniu umowy, ani nie musi przejmować się jego odsprzedażą. Może natomiast wybrać fabrycznie nowy samochód, jeszcze lepiej dopasowany do aktualnych potrzeb. To idealny sposób na to, by ciągle jeździć nowymi, w pełni sprawnymi samochodami i uniknąć kosztów związanych z naprawami pogwarancyjnymi.

Również dla osób prywatnych

Zwolennicy wynajmu długoterminowego zwracają uwagę także na dodatkowy aspekt. Ten model nabycia nowego samochodu nie wymaga inwestowania dużej ilości pieniędzy. Dotychczas leasing samochodu dostępny był jedynie dla firm, przez co osoby prywatne zdane były na gotówkę lub kredyt. Oba rozwiązania miają wyraźne wady. Jednorazowa inwestycja w kwocie kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy jest poza zasięgiem wielu gospodarstw domowych. Kredyt na samochód natomiast mocno obciąża zdolność kredytową, co ma wpływ na przyszłe inwestycje.

Decydując się na jednoroczny wynajem długoterminowy samochodu osoby prywatne mogą wykorzystać wszystkie zalety salonowego auta, bez zadłużania się lub zamrażania gotówki. Stałe i niewygórowane opłaty miesięczne łatwo włączyć do domowego budżetu i pokryć z bieżących dochodów. W trakcie umowy można dokładnie poznać zalety nowego samochodu i przekonać się, czy jest to najlepsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę, że ceny miesięcznego abonamentu rozpoczynają się już od 599 zł brutto, jest to świetna propozycja dla osób prywatnych, które wolą pozostawić oszczędności na ważniejsze wydatki.

Koszt najmu długoterminowego

Koszt wynajmu samochodu - co otrzymasz w cenie najmu?

Stała opłata abonamentowa pokrywa nie tylko sam wynajem, ale i pakiet dodatkowych usług. W cenie są serwisy i przeglądy samochodu, bieżące naprawy gwarancyjne, pakiet kilometrów (np. 10 000 km), opony letnie oraz odbiór u dealera marki. Samochody dostępne są zazwyczaj od ręki lub z kilkutygodniowym terminem odbioru, więc nie trzeba na nie czekać kilku miesięcy, jak w przypadku zindywidualizowanego zamówienia. Możliwości konfiguracji samochodu są ograniczone, jednakże firmy wynajmujące samochody długoterminowo wybierają zazwyczaj najkorzystniejsze opcje, łączące komfortowe wyposażenie z niską ceną wynajmu.

Dzięki wliczonym w cenę serwisom, przeglądom i naprawom gwarancyjnym kierowca ma wyjątkowo mało obowiązków. Znikają problemy znane z zakupu auta używanego, czyli ukryte wady, wyeksploatowane części, powypadkowe mankamenty czy nagłe awarie, wymagające gruntownego remontu. W wynajmie długoterminowym wszystkie ewentualne naprawy serwisowe wykonywane są w autoryzowanej stacji obsługi, z użyciem oryginalnych części, co daje gwarancję bezpieczeństwa.

Dodatkowe opłaty związane z użytkowaniem

Oprócz pakietu podstawowego nabywca może skorzystać z dodatkowych usług, rozszerzających możliwości wynajmu długoterminowego. Dla osób pokonujących rocznie wiele kilometrów dobrym rozwiązaniem jest zakup rozszerzonego pakietu kilometrów, np. 15, 20 lub 25 tys. km. Koszt ten wliczany jest w miesięczną ratę. Nie oznacza to oczywiście, że samochodem nie da się podróżować po przekroczeniu limitu. Wówczas naliczana jest jedynie dodatkowa opłata za każdy przejechany kilometr. W przypadku Toyoty Aygo II Facelift II 5D dostępnej w abonamencie Qarson są to 24 grosze.

Dodatkowo wynajmujący może zdecydować się na dokupienie opon całorocznych z segmentu premium, ubezpieczenia z assistance oraz pakietu szkodowego, znoszącego opłatę po powstaniu szkody z winy użytkownika. Wygodną opcją jest też dostawa pod dom. To stosunkowo nieduży koszt, a pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze potrzebne do odbioru auta od dealera. Co ważne wszystkie dodatkowe opcje wynajmu są nieobowiązkowe i nie stanowią ukrytej opłaty za abonament.