7.05.2023


Gdzie sprawdzić czy pojazd ma ważny przegląd? - porady Qarsona

Brak ważnego przeglądu technicznego może być sporym problemem. Samochodem bez aktualnego badania technicznego nie można przemieszczać się po publicznych drogach. Podczas zakupu używanego auta brak przeglądu powinien dodatkowo zapalić czerwoną lampkę, czy aby samochód na pewno jest w dobrym stanie. Jak sprawdzić, czy pojazd ma ważny przegląd?

Coroczne badanie techniczne to dla większości kierowców niemal rytuał. Oczywiście dla tych, którzy poruszają się autami starszymi niż 5 lat, bowiem wcześniej tak częste kontrole stanu technicznego nie są konieczne. Nowe auto należy sprawdzić na Stacji Kontroli Pojazdów dopiero po upływie 3 lat od momentu rejestracji, a następnie po kolejnych 2 latach od ostatniej kontroli. Po tym czasie kierowca zobowiązany jest do sprawdzania auta co rok. Mimo to data kolejnego przeglądu może wypaść z głowy. Gdzie sprawdzić, do kiedy ważne jest badanie techniczne?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie ważności przeglądu technicznego samochodu jest spojrzenie do dowodu rejestracyjnego. Pieczątka diagnosty z wypisaną datą jest doskonale widoczna, więc trudno ją przeoczyć. Badanie należy wykonać maksymalnie w ostatnim dniu terminu ważności. Oczywiście możliwe jest również przeprowadzenie badania po terminie i nie czekają za to żadne kary. Trzeba jednak mieć świadomość, że zgodnie z prawem auto powinno być wówczas dostarczone do SKP lawetą. Dodatkowa opłata czeka nas tylko wtedy, gdy przekroczymy termin o 30 dni lub więcej. Wówczas obowiązuje podwójna stawka, czyli zamiast 98 zł zapłacimy 196 zł (+ 1 zł opłaty ewidencyjnej).

Informacje o pojeździe można sprawdzić również w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów. Znajduje się ona na stronie historiapojazdu.gov.pl, a raport jest bezpłatny. Serwis dostępny jest również w wersji mobilnej, dlatego do wygenerowania raportu wystarczy smartfon. Możesz więc skontrolować samochód w trakcie oględzin lub też zanim jeszcze dotrzesz na miejsce. Pamiętaj, że mandat za jazdę samochodem bez ważnego badania technicznego wynosi od 1500 do 5000 zł.

Gdzie sprawdzić czy pojazd ma ważny przegląd? - porady Qarsona

W jaki sposób sprawdzić ważność przeglądu technicznego w bazie CEP? Aby uzyskać raport potrzebne są tylko trzy informacje:

 • numer rejestracyjny pojazdu,
 • numer VIN,
 • data pierwszej rejestracji.

Nie potrzeba natomiast danych kontaktowych właściciela pojazdu, ani żadnych innych danych wrażliwych. Wszystkie informacje znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży oraz wielu innych dokumentach związanych z samochodem.

Co ciekawe, można w ten sposób dowiedzieć się nie tylko o terminie ważności badania technicznego, ale i wielu innych cennych aspektach związanych z autem. W bazie CEP sprawdzisz m.in.:

 • liczbę właścicieli i współwłaścicieli od momentu zarejestrowania w Polsce,
 • terminy wykonanych badań technicznych,
 • dane techniczne pojazdu (pojemność silnika, moc silnika, rodzaj zasilania),
 • stany licznika (począwszy od 2014 roku),
 • województwo rejestracji,
 • informacje o szkodzie całkowitej, szkodzie istotnej lub statusie kradzieży,
 • informację o tym, czy pojazd był własnością firmy, organizacji czy osoby prywatnej,
 • ważność polisy OC.

Wszystkie informacje z rządowej bazy są dostępne za darmo, zatem nie musisz wykupować płatnych raportów przedzakupowych. Zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych poradników, z których dowiesz się więcej na temat przepisów, obsługi samochodu oraz napraw eksploatacyjnych.