17.12.2021


Jak wybrać samochód na abonament? - porady Qarsona

SUV czy kombi? Diesel czy benzyna? Ręczna skrzynia biegów czy automatyczna? Wybór samochodu na wynajem wymaga odpowiedzi na kilka pytań, ale w gruncie rzeczy jest bardzo prosty. Auto na abonament można zmienić już po roku, więc nie musisz wiązać się długą umową. Wyjaśniamy, jak dobrze wybrać samochód, by spełniał wszelkie oczekiwania.

Długoterminowy wynajem aut – dlaczego warto?

Nie trzeba jednorazowo wydawać kilkudziesięciu tysięcy złotych, by cieszyć się z fabrycznie nowego samochodu. Nowoczesne sposoby finansowania auta prosto z salonu są zdecydowanie bardziej elastyczne. Jedną z najbardziej przystępnych metod jest wynajem długoterminowy. Auto na abonament jest dostępne nie tylko dla firm, ale i dla osób fizycznych. Cała procedura wygląda podobnie, jak w przypadku zakupów na raty, np. w sklepach RTV/AGD. Wystarczy krótka weryfikacja zdolności płatniczej, do której potrzebne są jedynie dane z dowodu osobistego i rachunku bankowego.

Wybór auta na abonament ma szereg zalet. Najważniejszą z nich jest niska cena. Po zakończeniu abonamentu auto nie jest wykupywane, więc miesięczna rata oparta jest przede wszystkim na utracie wartości, a nie rzeczywistej cenie samochodu. Dzięki temu wynajem długoterminowy jest tańszy od leasingu. Dodatkowo po 12 miesiącach możesz wybrać nowy samochód, lepiej dopasowany do aktualnych potrzeb. Abonament Qarsona nie wiąże długimi, kilkuletnimi okresami umowy, które zmuszają do kompromisu.

Wysokość raty

Stała wysokość opłat to podstawa stabilnego planowania wydatków. Nieoczekiwane naprawy, przeglądy serwisowe czy wymiany części w autach używanych mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet. Plusem wynajmu samochodu jest więc to, że miesięczne opłaty są niezmienne i jasne. Serwis, przeglądy i naprawy gwarancyjne są już w cenie abonamentu.

Wysokość raty składa się z opłaty podstawowej oraz dobrowolnych opcji dodatkowych, np. pakietu ubezpieczenia, pakietu szkodowego, opłaty za dostawę samochodu pod dom, wyższy pakiet kilometrów czy opony całoroczne.

Jak to wygląda w praktyce? Weźmy pod uwagę pięciodrzwiową Toyotę Aygo II z benzynowym silnikiem VVTi o pojemności 998 cm3, której cena katalogowa to 56 500 zł. W abonamencie Qarson ten miejski kompakt dostępny jest w cenie 599 zł brutto/mies. Jednorazowa opłata startowa to 1499 zł. W cenie jest już pakiet 10 tys. km, przeglądy i naprawy gwarancyjne.

Jeśli zdecydujesz się na opony całoroczne, do opłaty miesięcznej doliczona zostanie kwota 69 zł/mies. Wynajmując samochód możesz wybrać własne ubezpieczenie, uwzględniające Twoje zniżki lub ubezpieczenie Qarson, z Assistance i samochodem zastępczym w cenie. W przypadku Toyoty Aygo jest to koszt 299 zł/mies. Dostawa pod dom może być natomiast opłacona jednorazowo (480 zł) lub w miesięcznych ratach (40 zł). Odbiór samochodu z salonu u dealera danej marki jest bezpłatny.

Limit kilometrów

W cenie abonamentu Qarson dostępny jest pakiet 10 tys. km, który można wykorzystać w ciągu 12 miesięcy. To typowy przebieg dla samochodu miejskiego używanego do codziennych dojazdów do pracy. Oczywiście przekroczenie limitu nie wiąże się z żadną karą lub koniecznością zwrócenia samochodu. Zasady rozliczenia są bardzo proste: za każdy dodatkowy kilometr po wykorzystaniu pakietu doliczana jest opłata. W przypadku wspomnianej wcześniej Toyoty Aygo jest to 0,26 zł/km.

Jeśli pokonujesz rocznie większy dystans, najlepiej od razu zdecydować się na wyższy limit kilometrów. To korzystniejsze i wygodniejsze rozwiązanie. Pakiet kilometrów można zwiększyć do 12,5 tys. km, 15 tys. km, 20 tys. km lub nawet 25 tys. km, co pozwala precyzyjnie dopasować abonament do własnych potrzeb.

Jak wybrać samochód w wynajmie długoterminowym? - porady Qarsona

Wielkość auta

Jakiego samochodu potrzebujesz: dużego i przestronnego SUV-a, a może małe i zwinne auto miejskie? W szerokiej gamie aut znajdziesz modele z różnych segmentów, od klasy A, przez uniwersalne kompakty z segmentu C, aż po rodzinne SUV-y. Opłaty związane z zakupem każdego modelu są wyraźnie zaznaczone w konfiguratorze, więc nie musisz obawiać się nadwyrężenia domowego budżetu. W doborze gabarytów auta pomocna jest wizualizacja wnętrza 360°. Na stronie Qarsona znajdziesz też zdjęcia detali auta, np. bagażnika, a także informacje o jego pojemności. W ten sposób wybierzesz model, który będzie wygodny dla wszystkich domowników.

W abonamencie Qarsona można wymienić samochód na nowy już po 12 miesiącach, co daje znacznie większy spokój niż kilkuletnia umowa. Potrzeby zmieniają się dynamicznie, dlatego po roku użytkowania auta miejskiego może się okazać, że potrzebujesz mocne, rodzinne kombi. Albo inaczej: uznasz, że duży SUV nie jest dla Ciebie i lepiej czujesz się w łatwym do zaparkowania oraz tańszym kompakcie.

Dodatkowe wyposażenie

Czy niska cena wynajmu samochodu oznacza, że dostępne są jedynie podstawowe, ubogie wersje modeli? Wręcz przeciwnie! Do oferty Qarson trafiają tylko te wersje wyposażeniowe, które są pożądane na rynku. Na liście dodatkowego wyposażenia znajdziesz więc systemy bezpieczeństwa, akcesoria multimedialne czy systemy zapewniające wysoki komfort.

O ile klimatyzacja, ABS czy ESP należą już do standardu, od wynajmowanych aut można oczekiwać większego bogactwa wyposażenia. Na przykład dostępna od ręki Skoda Karoq Style wyposażona jest chociażby w automatyczną skrzynię biegów, ledowe reflektory skrętne AFS, aktywny tempomat, kamerę cofania, 8-calowy ekran, bezkluczykowy dostęp do samochodu czy sterowaną elektrycznie klapę bagażnika. Szczegółowa lista wyposażenia dostępna jest w opisie każdego egzemplarza.

Auta dostępne od ręki

Niedobór półprzewodników to jeden z największych problemów motoryzacji w 2021 i 2022 roku. Oczekiwanie na popularne modele samochodów trwa nawet pół roku, a ceny aut używanych rosną z miesiąca na miesiąc. Nie musisz się tym przejmować. W abonamencie Qarsona znajdziesz samochody dostępne od ręki, na które nie trzeba czekać. Wystarczy wybrać model na stronie, a następnie zdecydować się na jeden ze sposobów dostawy: do wybranego punktu odbioru, salonu partnerskiego dealera lub prosto pod dom. W katalogu dostępne auta różnych marek, m.in. Renault, Toyoty, Skody, Fiata, Seata, Forda czy BMW, więc znalezienie wymarzonego modelu jest wyjątkowo proste.