2.03.2023


Jak poradzić sobie z wilgocią w aucie? - porady Qarsona

Wysoka wilgoć w aucie to powszechny problem. Prowadzi do ciągłego zaparowania szyb, pleśnienia tapicerki i negatywnie wpływa na zdrowie czy komfort jazdy. W okresie zimowym może doprowadzać do zamarzania szyb od środka, co jest wyjątkowo uciążliwym mankamentem. Jak poradzić sobie z nadmierną wilgotnością w aucie, by cieszyć się komfortową, suchą kabiną?

Problem wilgoci w aucie wynika najczęściej z nadmiaru wody wnoszonej do wnętrza. W sezonie jesienno-zimowym jest to spory problem, bowiem woda dostaje się do kabiny na rozmaite sposoby, m.in. wraz z błotem, śniegiem czy mokrymi ubraniami. Podstawą walki z wysoką wilgotnością jest więc solidne wysuszenie wnętrza. Aby jednak kłopot z wilgotnością nie powrócił, warto pozbyć się z samochodu elementów, które przetrzymują wodę przez długi czas. W tym celu najlepiej zamienić chłonne dywaniki welurowe na dywaniki gumowe. Dzięki temu wnoszony na butach śnieg nie będzie wsiąkał w podłogę. Usuń też koce, maskotki, poduszki i innego rodzaju chłonne przedmioty.

Powodem nadmiernej wilgotności w aucie są często nieszczelności drzwi. Wciekająca do kabiny lub bagażnika woda może być na pierwszy rzut niewidoczna, dlatego czasem warto unieść tapicerkę podłogi. Nieszczelne uszczelki to problem zwłaszcza starszych aut oraz tych z bezramkowymi drzwiami. Uszczelnienie drzwi bezramkowych może wymagać wymiany uszczelki na nową lub zaprogramowania pozycji szyby od nowa. Sposobem na nieszczelne uszczelki jest też specjalny sznur, którym można wypełnić uszczelkę od środka. Dzięki temu zniknie nie tylko problem wciekającej do wnętrza wody, ale i świszczącego powietrza w trakcie jazdy.

Mocno zaparowane szyby mogą wskazywać na usterkę nagrzewnicy. Jeśli jest zapchana, zapowietrzona lub zakamieniona, kabiny samochodu po prostu nie uda się nagrzać. Niepokojącym objawem jest natomiast charakterystyczny zapach płynu chłodniczego. Nie dość, że świadczy o ubytku płynu chłodniczego, prowadzącego do przegrzania silnika, to na dodatek informuje o wciekaniu płynu do kabiny pasażerskiej. Gorący płyn chłodniczy może poparzyć kierowcę lub pasażera, dlatego nie wolno tego bagatelizować.

Jak poradzić sobie z wilgocią w aucie? - porady Qarsona

Skuteczność osuszania wnętrza uzależniona jest w dużej mierze od filtra kabinowego. Wielu kierowców o nim zapomina, przez co w materiale filtrującym zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, m.in. liście, trawy, kurz czy piach. Zabrudzenia te kumulują wilgoć, a z czasem zaczynają też gnić. Efektem jest nieprzyjemny zapach we wnętrzu, którego trudno się pozbyć. Wzrasta też oczywiście wilgoć w aucie. Aby do tego nie dopuścić, warto wymieniać filtr kabinowy dwa razy w roku – przed i po sezonie zimowym. Polecamy też używać zimą klimatyzacji samochodowej, bowiem nie tylko chłodzi, ale i osusza powietrze. Po włączeniu klimatyzacji para z szyb zniknie w mgnieniu oka.

Spora część wilgoci wnoszona jest do samochodu na ubraniach. Przed wejściem do auta warto więc zdjąć mokrą lub zaśnieżoną kurtkę i wrzucić ją do bagażnika. Zapewni to większy komfort podróży, a przy okazji zapobiegnie oddawaniu wilgotności we wnętrzu. To samo należy zrobić z parasolem, plecakiem, torbą sportową lub jakimkolwiek innym mokrym przedmiotem. Pamiętaj jednak, aby regularnie wietrzyć bagażnik – w innym przypadku może rozwinąć się pleśń.

Skutecznym sposobem na wilgoć w aucie jest zastosowanie pochłaniaczy wilgoci. To niewielkie saszetki z chłonnym wkładem, które są wielokrotnego użytku. Wystarczy wrzucić je pod fotel lub na podszybie, a gdy napełnią się wodą, można osuszyć je na grzejniku, w piekarniku lub nawet w mikrofalówce. Jak się okazuje, podobny pochłaniacz wilgoci stworzysz też samodzielnie. We wnętrzu tych poduszek znajduje się bowiem silikonowy żwirek dla kotów. To substancja mocno higroskopijna, która skutecznie osuszy kabinę pojazdu. Wystarczy nasypać żwirek do niewielkiej sakiewki, poszewki na poduszkę lub nawet skarpetki.

Innym problemem jest nieprzyjemny zapach wilgoci we wnętrzu. Niestety, nie zawsze da się go pozbyć w prosty sposób. Najlepiej oddać samochód do studia detailingowego, gdzie zostanie wykonane ozonowanie kabiny i pranie ekstrakcyjne tapicerki. Jeżeli jednak problem nie jest tak poważny, możesz skorzystać z prostszych metod. Oprócz typowych zapachów samochodowych, wykorzystaj domowe sposoby na nieprzyjemny zapach. Do odświeżenia wnętrza idealnie nadaje się mielona kawa, która neutralizuje przykre zapachy, pochłania wilgoć i dodatkowo przyjemnie pachnie.