16.03.2021


Obowiązkowe wyposażenie każdego auta - porady Qarsona

Gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, kamizelka odblaskowa – które z tych rzeczy muszą znaleźć się na wyposażeniu każdego auta? Jak się okazuje, nie każdy kierowca wie, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce. Wyjaśniamy, które przedmioty musisz mieć w aucie, a które są jedynie zalecane.

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce muszą być wyposażone w dwie rzeczy – gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. Dlaczego więc w większości samochodów można znaleźć także apteczkę czy kamizelkę odblaskową? Wynika to z faktu, że samochody te produkowane są z myślą o różnych państwach, a w większości są to obowiązkowe elementy wyposażenia. Nie oznacza to jednak, że należy z nich rezygnować – w wielu sytuacjach mogą być niezwykle przydatne

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. na pokładzie samochodu zarejestrowanego w Polsce musi znajdować się gaśnica typu ABC z homologacją, o masie środka gaszącego minimum 1 kg. Powinna być umieszczona w widocznym, łatwo dostępnym miejscu. Brak gaśnicy lub homologowanego trójkąta ostrzegawczego grozi mandatem w wysokości od 20 do 500 zł. Co ciekawe liczy się sama obecność gaśnicy i nawet jeśli okres legalizacji minął, policjant ani diagnosta nie wyciągnie żadnych konsekwencji. Mimo to warto wykonywać regularne przeglądy – stara gaśnica może nie zadziałać. Koszt legalizacji to zazwyczaj kilka złotych. 

Na tle innych europejskich państw polskie przepisy nie należą do najbardziej surowych. W niektórych krajach oprócz trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy kierowcy muszą mieć pod ręką także kamizelkę odblaskową, zapasowe żarówki, koło zapasowe, a nawet takie akcesoria jak dodatkowe okulary (Hiszpania), linka holownicza (Słowacja) czy zabezpieczenie antywłamaniowe (Francja). Czy oznacza to, że podróżując do tych miejsc należy uzbroić samochód w dodatkowe wyposażenie? Na szczęście nie. Z tego obowiązku zwalnia polskich kierowców Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym. Zgodnie z międzynarodowymi ustaleniami z 1968 roku przyjętymi przez wszystkie państwa Unii Europejskiej, samochód musi być wyposażony tylko w te rzeczy, które obowiązują w kraju rejestracji.

Mimo że apteczka samochodowa nie jest w Polsce obowiązkowa, konieczność udzielenia pierwszej pomocy jest już uregulowana prawnie. Dzięki podstawowym akcesoriom znajdującym się w apteczce, takim jak bandaże, koc ratunkowy, ustnik do sztucznego oddychania, chusta trójkątna czy rękawiczki ochronne można tej pomocy udzielić skutecznie, ale przede wszystkim bezpiecznie dla własnego zdrowia.

Jakie wyposażenie jeszcze wpływa na bezpieczeństwo lub komfort podróży? W awaryjnych sytuacjach warto mieć w aucie trzy rzeczy – koło zapasowe (lub dojazdowe), komplet żarówek oraz kamizelkę odblaskową. Wiele współczesnych modeli aut ma na wyposażeniu jedynie zestaw naprawczy do opon, który nie sprawdzi się w przypadku poważnych uszkodzeń opony. Nawet niepełnowymiarowe koło dojazdowe zagwarantuje znacznie większy spokój. Nie można zapomnieć o komplecie zapasowych żarówek, które umożliwią dalszą jazdę po przepaleniu się jednej z nich. W momencie awarii na trasie nieocenionym wyposażeniem jest także kamizelka odblaskowa. Wymiana opony po zmroku może być bardzo niebezpieczna.

Obowiązkowe wyposażenie każdego auta - porady Qarsona

Przezorny zawsze ubezpieczony – jeśli wyznajesz tę zasadę i nie lubisz przykrych niespodzianek, przygotuj kilka dodatkowych akcesoriów, które umilą Ci podróż i sprawią, że poczujesz się jeszcze bezpieczniej. Większość z tych rzeczy nie zajmie wiele miejsca, więc nie utrudni codziennego korzystania z samochodu. Co warto mieć w samochodzie?

Dodatkowe akcesoria samochodowe, które mogą się przydać:

  • latarka czołowa – dodatkowe światło przyda się podczas awarii silnika czy wymiany koła po zmroku,
  • linka holownicza – powinna mieć mieć 4-6 metrów oraz odblaskową chorągiewkę,
  • kable rozruchowe – pozostawienie włączonych lamp może zdarzyć się każdemu. Kable rozruchowe wybawią Cię z opresji. Alternatywą jest jump starter, czyli niezależne urządzenie rozruchowe z własną baterią,
  • okulary przeciwsłoneczne – podniosą komfort podróży podczas słonecznych dni, również zimą,
  • ładowarka samochodowa – naładowany telefon to ważne narzędzie pierwszej pomocy,
  • podstawowe wkrętaki i klucze – do drobnych napraw w trasie,
  • szara taśma, opaski zaciskowe i drut – ich użycie to ostateczność, ale mogą uratować skórę,
  • płyny eksploatacyjne i paliwo – jeśli wybierasz się w dłuższą trasę, weź zapas paliwa w kanistrze oraz olej, płyn chłodniczy i płyn do spryskiwaczy na dolewkę,
  • szczypce lub multitool – w niektórych samochodach wyjęcie bezpieczników palcami jest wręcz niewykonalne.
  • oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – nie zawsze jest sens dzwonić po policję. Wzór oświadczenia pozwoli szybko załatwić sprawę po drogowej kolizji. Wydrukuj kilka egzemplarzy, bo uczestników przykrego zdarzenia może być wielu.