19.08.2021


Światła w samochodzie - porady Qarsona

Mnogość świateł w samochodzie potrafi przytłoczyć, zwłaszcza świeżo upieczonych kierowców. Jakie są rodzaje świateł? Czym różnią się światła mijania od świateł do jazdy dziennej? Kiedy można używać świateł przeciwmgielnych? Jak rozpoznać oznaczenia świateł na desce rozdzielczej? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane ze światłami samochodowymi.

Rodzaje świateł w samochodzie

Znajomość świateł stosowanych w samochodach wbrew pozorom nie jest duża. Część kierowców nie odróżnia świateł mijania od świateł dziennych i nie wie, kiedy używać świateł drogowych. Stąd też w wielu przypadkach dochodzi do nieporozumień, a także niebezpiecznych sytuacji na drodze. Złe dobranie oświetlenia może sprawić, że kierowcy jadący z naprzeciwka będą notorycznie oślepiani. Równie przykre konsekwencje może mieć nieprawidłowe użycie świateł awaryjnych. Najgorszym pomysłem jest natomiast całkowita rezygnacja z używania lamp samochodowych.

Wśród podstawowych rodzajów świateł w samochodzie wyróżniamy: mijania, drogowe, dzienne, postojowe, pozycyjne i przeciwmgłowe. W naszym artykule znajdziesz jednak dodatkowe opisy świateł, które również mają duże znaczenie na drodze. Brak choćby jednej żarówki może skończyć się mandatem, dlatego warto regularnie kontrolować stan oświetlenia.

Automatyczne czy manualne światła?

Od 1 października 2007 roku obowiązuje w Polsce nakaz jazdy na światłach przez całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych. Możesz użyć podstawowych świateł mijania, jednak w dobrych warunkach oświetleniowych sprawdzą się także światła do jazdy dziennej. Te montowane są we wszystkich samochodach do 3,5 tony, sprzedawanych w Unii Europejskiej po lutym 2011 roku.

Podobne przepisy dotyczące jazdy z włączonymi światłami obowiązują w wielu innych krajach Europy, dlatego coraz więcej samochodów wyposażonych jest w światła automatyczne. Po uruchomieniu stacyjki automatycznie włączają się światła dzienne, a gdy czujnik zmierzchu wykryje zaciemnienie, zmieniane są na światła mijania. Nie wszystkie samochody z automatycznymi światłami mają jednak światła dzienne. W takim przypadku podczas słonecznej pogody lampy pozostają nieaktywne i światła mijania włączą się dopiero po zmroku. Z tego rodzaju automatyki nie można więc korzystać i należy każdorazowo ręcznie włączać światła przed trasą.

Światła mijania

Ze świateł mijania skorzystasz w każdych warunkach oświetleniowych, nawet podczas słonecznej pogody. W samochodach bez świateł dziennych pełnią one rolę świateł podstawowych. Ich zadaniem jest oświetlanie drogi podczas jazdy. Zapewniają dobrą widoczność w czasie deszczu, mgły oraz po zmroku. Na desce rozdzielczej oznaczone są zieloną kontrolką świateł ze snopem skierowanym w dół.

Już samo oznaczenie świateł mijania wskazuje na ich charakter. Są one bowiem skonstruowane w taki sposób, by reflektor wyraźnie odcinał linię światła i kierował snop lekko na prawą stronę. Dzięki odcięciu światła kierowcy jadący z naprzeciwka nie są oślepiani. Z tego względu szczególnie istotna jest regulacja wysokości świateł mijania, nawet w samochodach z automatycznym poziomowaniem. Ustalenie punktu wyjściowego pozwala dobrać automatyce pochylenie świateł do konkretnego obciążenia samochodu. W regulacji manualnej służy do tego pokrętło, wyskalowane od 0 do 3. Ustawienie 0 wykorzystywane jest wtedy, gdy z samochodu korzysta sam kierowca, a 3 – gdy na pokładzie jest komplet pasażerów, a dodatkowo obciążony został bagażnik.

Światła w samochodzie – przewodnik - porady Qarsona

Światła do jazdy dziennej

Światła do jazdy dziennej zastępują światła mijania w warunkach dobrej widoczności. Ich moc nie jest zbyt duża, dlatego służą głównie do sygnalizowania pozycji samochodu, a nie do oświetlania drogi. Światła dzienne montowane są obecnie seryjnie, ale w wielu starszych autach próżno ich szukać. Z tego względu kierowcy często decydują się na samodzielne doposażenie samochodu. Światła dzienne montuje się na wysokości od 250 do 1500 mm, a odległość pomiędzy obiema lampami nie może być mniejsza niż 600 mm. Po zmroku, a także po wjeździe do tunelu, parkingu podziemnego lub nieoświetlonego miejsca, należy przełączyć je na światła mijania.

Światła drogowe

Są to światła o największym zasięgu oraz dużej mocy. Na desce rozdzielczej symbolizuje je niebieska ikona reflektora ze snopem skierowanym poziomo. Jest to jedyna niebieska kontrolka na zegarach samochodowych. Światła drogowe nie mają odcięcia i są symetryczne, co oznacza, że świecą na wprost. Ze świateł drogowych skorzystasz na nieoświetlonych drogach, a także w złych warunkach oświetleniowych. Pamiętaj jednak o tym, że oślepiają one kierowców jadących z naprzeciwka, dlatego po zauważeniu innego kierowcy, rowerzysty lub pieszego należy przełączyć światła „długie” na światła mijania.

Kierunkowskazy

Sygnalizują zmianę kierunku jazdy, pasa ruchu lub włączenie do ruchu. Mają pomarańczową lub żółtą barwę i są umieszczone z przodu, z tyłu oraz po bokach samochodu (np. w lusterkach lub na przednich błotnikach). Powszechnym błędem jest włączanie ich już w momencie wykonywania manewru. W rzeczywistości kierunkowskazy powinny być włączane na kilka chwil przed zmianą pasa lub zakrętem. Wbrew internetowym mitom sygnalizowanie skrętu przed wjazdem na rondo nie jest konieczne.

Światła pozycyjne

Światła pozycyjne są na wyposażeniu każdego samochodu. Z przodu mają barwę białą, a z tyłu samochodu czerwoną. Jak sama nazwa wskazuje, służą do oznaczania pozycji samochodu na postoju w niebezpiecznym miejscu, np. na poboczu oraz po zmroku. W odróżnieniu od świateł postojowych, światła pozycyjne mogą być włączane także podczas jazdy, np. we mgle lub w deszczu. W praktyce jednak używa się wówczas najczęściej świateł mijania. Oznaczenie świateł pozycyjnych rozpoznasz po dwóch reflektorach skierowanych w dwie strony. Kontrolka „pozycyjek” ma zielony kolor.

Światła cofania

W odróżnieniu od innych świateł lampa cofania jest tylko jedna. Aktywuje się w momencie włączenia biegu wstecznego. Światło cofania z jednej strony informuje innych użytkowników o manewrze cofania, z drugiej zaś zapewnia dodatkowe oświetlenie. Najczęściej ma barwę białą. Jako że światło cofania włączane jest tylko w momencie zapięcia wstecznego biegu, do wiązki zasilającej lampę można podpiąć inne akcesoria, np. kamerę cofania lub czujniki parkowania. Włączenie światła cofania nie jest sygnalizowane na desce rozdzielczej.

Światła awaryjne

Światła te włączane są tylko w awaryjnych sytuacjach, dlatego do ich obsługi zawsze służy łatwo dostępny, fizyczny przycisk. Oznaczenie świateł awaryjnych ma postać czerwonego trójkąta. Włączenie popularnych „awaryjek” skutkuje aktywacją wszystkich kierunkowskazów naraz, w trybie migającym. Światła awaryjne wykorzystywane są w niebezpiecznych sytuacjach, np. w razie awarii na drodze, wypadku czy podczas przymusowego postoju w mało widocznym miejscu. Świateł awaryjnych nie należy włączać w samochodzie holowanym – konieczne jest bowiem sygnalizowanie manewrów kierunkowskazami.

Światła przeciwmgielne

Lampy przeciwmgielne stosuje się głównie w warunkach niskiej przejrzystości powietrza. Dzięki temu, że są umieszczone nisko pod zderzakiem, snop świateł nie odbija się od mgły i nie oślepia kierowcy, jak w przypadku świateł drogowych. Z przodu światła przeciwmgielne mają barwę białą lub żółtą, natomiast z tyłu czerwoną. Oznaczenie świateł przeciwmgielnych to reflektor z przekreślonymi kreskami skierowanymi w dół (światła przednie) oraz reflektor z przekreślonymi poziomymi kreskami (światła tylne).

Kiedy można używać świateł przeciwmgielnych? Art 30. prawa o ruchu drogowym wyjaśnia, że przednie światła przeciwmgielne mogą być używane w warunkach pogorszonej widoczności i to nie tylko podczas mgły, ale i w deszczu czy zamieci śnieżnej. Dodatkowo kierowca może je włączyć od zmierzchu do świtu na oznaczonej drodze krętej, nawet jeśli przejrzystość powietrza nie odbiega od normy. Tylne światła przeciwmgłowe możesz włączyć dopiero wtedy, gdy widoczność jest mniejsza niż 50 m. Po poprawie warunków drogowych należy je natychmiast wyłączyć.

Inne światła samochodowe, na które musisz zwrócić uwagę

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę skontroluj także inne światła. Podstawą są oczywiście światła stopu. Niektóre modele samochodów mają dodatkowe, trzecie światło stopu umieszczone na spojlerze lub w okolicach tylnej szyby. Równie istotne jest oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Lampka oświetlająca rejestrację jest niewielka i ukryta w zderzaku, więc łatwo przegapić spaloną żarówkę. W samochodach o szerokości powyżej 1.8 m mogą być zainstalowane także światła obrysowe. Znajdziesz je też na przyczepach kempingowych. Przed zakupem zestawu żarówek zapasowych upewnij się, jakiego typu żarówki znajdują się w twoim aucie.