18.12.2023


Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - optymalne ciśnienie w oponach - porady Qarsona

Jednym z kluczowych elementów utrzymania samochodu w pełnej gotowości do jazdy jest zadbanie o właściwe ciśnienie w oponach. W końcu bezpieczeństwo na drodze powinno być priorytetem absolutnie każdego kierowcy. W artykule omówimy, dlaczego optymalne ciśnienie w oponach jest tak niezwykle ważne, jakie powinno być podczas długich tras, a także jakie konsekwencje niesie za sobą zbyt wysokie ciśnienie w oponach.

Na dobry początek wyjaśnijmy, jakie ciśnienie w oponach jest optymalne dla naszych samochodów. Producenci aut precyzyjnie określają zalecaną wartość w instrukcji obsługi lub na specjalnej naklejce umieszczonej najczęściej na drzwiach kierowcy bądź w okolicy kierownicy. Optymalne ciśnienie w oponach może różnić się w zależności od rodzaju opon (letnich, zimowych bądź całorocznych), rozmiaru opon oraz modelu samochodu.

Dla większości samochodów osobowych zwykle zalecane ciśnienie w oponach wynosi od 2,2 do 2,5 barów dla przednich opon i od 2,2 do 2,8 barów dla opon na tylnej osi. Warto dodać, że prawidłowe ciśnienie w oponach jest zależne także od pory roku i temperatury otoczenia. Kiedy jest chłodniej, spada ciśnienie atmosferyczne. Dlatego z tego powodu zaleca się zwiększyć ciśnienie w oponach zimowych o około 0,2 bara. Do sprawdzenia ciśnienia w oponach, potrzebny jest manometr lub ciśnieniomierz samochodowy. Można to również zrobić na stacji benzynowej lub w warsztacie samochodowym.

Dlaczego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia w oponach? Niskie ciśnienie może zmniejszać stabilność samochodu, zwłaszcza w trakcie hamowania i zakręcania. Może także powodować przegrzewanie opon, co zwiększa ryzyko ich wybuchu. Opony z niskim ciśnieniem w samochodzie także zużywają się szybciej, co prowadzi do ich wymiany wcześniej niż przewidywano. Wysokie ciśnienie w oponach samochodu może powodować niewłaściwą przyczepność, co skutkuje wydłużeniem drogi hamowania, zwłaszcza gdy nawierzchnia jest mokra. Łatwo wtedy stracić kontrolę nad samochodem, co niestety zwiększa ryzyko kolizji lub wypadku. Wysokie ciśnienie również działa niekorzystnie na opony, ponieważ szybciej zużywa się bieżnik w ich środkowej części.

Planując podróż należy zwrócić szczególną uwagę na stan opon. W przypadku dłuższych tras zazwyczaj oznacza to większe obciążenie dla opon, co może skutkować wzrostem temperatury wewnętrznej opony. Przed wyjazdem należy dokładne sprawdzić ciśnienie i dostosować je do zaleceń producenta. Podkreślamy również, że warunki atmosferyczne mogą wpływać na ciśnienie w oponach. W okresie zimowym, kiedy spada temperatura, ciśnienie może maleć, co wymaga regularnych kontroli oraz ewentualnych dostosowań.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo - optymalne ciśnienie w oponach - porady Qarsona

Zbyt wysokie ciśnienie w oponach to zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wpływa to negatywnie na przyczepność opony do nawierzchni, co może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, zwłaszcza podczas nagłego manewru czy hamowania. Ponadto, zbyt wysokie ciśnienie może prowadzić do nierównomiernego zużycia opony, skracając jej żywotność.

Aby uniknąć powyższych problemów, regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, zgodnie z zaleceniami producenta, jest kluczowym elementem utrzymania bezpiecznej jazdy. Nie tylko minimalizuje to ryzyko wypadku, ale także przyczynia się do oszczędności paliwa i wydłużenia trwałości opon. Dlatego warto zawsze pamiętać o tym aspekcie podczas codziennej eksploatacji pojazdu, dbając nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.

Podsumowując, systematyczne sprawdzanie ciśnienia opon, pamiętając o różnicach wynikających z pory roku oraz rodzaju opon, to istotny element zachowania bezpieczeństwa w trakcie poruszania się samochodem. Zadbanie o optymalne ciśnienie to również inwestycja w komfortową podróż. Efekty tego komfortu będzie można odczuć zarówno na drodze, jak i w dłuższej perspektywie eksploatacji samochodu. Bezpieczna jazda zaczyna się od właściwie napełnionych opon naszego samochodu.