18.02.2022


Czyszczenie tapicerki w aucie - porady Qarsona

Tapicerka samochodowa jest wyjątkowo narażona na zabrudzenia. Nieestetyczne plamy z pożywienia, błota czy kurzu łatwo wnikają w fotele. Czy można jednak poradzić sobie z zanieczyszczeniami bez oddawania auta do profesjonalnego studia detailingowego? Wyjaśniamy, jak skutecznie i bezpiecznie usuwać plamy z tapicerki w aucie.

Rodzaje tapicerki w aucie

Czyszczenie tapicerki samochodowej uzależnione jest w głównej mierze od jej rodzaju. Najczęściej spotykane materiały to tekstylia oraz skóra. Tapicerka materiałowa jest znacznie tańsza od skórzanej, dlatego można ją spotkać w niedrogich autach miejskich. Jej minusem jest podatność na zabrudzenia. Luźne włókna materiału wchłaniają zanieczyszczenia, więc usunięcie plam nie jest proste. Przetarcie rozlanego napoju lub plamy po sosie wilgotną ściereczką może doprowadzić do wciśnięcia zabrudzeń w głąb materiału i roztarcia na większej powierzchni.

Do czyszczenia tapicerki tekstylnej używa się najczęściej odkurzacza ekstrakcyjnego, który dokładnie odsysa rozpuszczone zanieczyszczenia. Najpierw jednak fotele i kanapa pokrywane są specjalnym środkiem, tzw. pre-sprayem. Jego zadaniem jest wywabienie brudu z włókien i zamknięcie go w kapsułkach. Dzięki temu można pozbyć się nie tylko wierzchniego brudu, ale i głębszych zabrudzeń. Tapicerka nigdy wcześniej nie prana pełna jest brunatnego osadu z kurzu.

Znacznie prostsza w pielęgnacji jest tapicerka skórzana. Do jej czyszczenia nie jest wymagany profesjonalny odkurzacz piorący ani żaden inny skomplikowany sprzęt. Wystarczy szczoteczka z miękkim włosiem, ścierka oraz preparat do czyszczenia skóry. Przed wyborem odpowiednich środków warto upewnić się, czy skóra jest naturalna czy sztuczna. W większości przypadków stosowana jest tzw. eko-skóra, czyli imitacja naturalnego materiału wykonana z winylu. Fotel może być wykonany także z dwóch różnych rodzajów skóry. Fragmenty naturalnej skóry pojawiają się najczęściej na elementach fotela bezpośrednio stykających się z ciałem. Aby rozpoznać rodzaj materiału, wystarczy delikatnie go uszczypnąć. Naturalna skóra szybko powróci do swojego kształtu, natomiast na sztucznej skórze pojawi się zagniecenie, które zniknie dopiero po kilku chwilach.

Co można zrobić samodzielnie? Ręczne czyszczenie tapicerki

Czy da się wyczyścić samochodową tapicerkę ręcznie? Jak najbardziej! Efekt nie będzie tak spektakularny, jak w przypadku prania ekstrakcyjnego, ale pozbędziesz się w ten sposób najbardziej widocznych plam. Pierwszym etapem ręcznego czyszczenia tapicerki jest dokładne odkurzanie. Przy użyciu końcówki szczelinowej odkurz fotele i kanapę, włącznie z zagłębieniami. To ważne, bo warstwa kurzu, sierści i innych zabrudzeń mogłaby dodatkowo wniknąć w materiał po pokryciu go preparatem czyszczącym.

Ręczne czyszczenie tapicerki nazywane jest bonetowaniem. Technika ta służy głównie do prania podsufitki i boczków drzwiowych, ale sprawdzi się także w czyszczeniu foteli. Delikatny materiał tapicerki wymaga takich samych środków oraz sposobów czyszczenia. Aby usunąć plamę, spryskaj mikrofibrową ścierkę płynem do czyszczenia tapicerki, a następnie delikatnie przetrzyj tapicerkę. Zacieraj plamę do środka, by jej nie powiększyć. Na koniec przemyj wilgotną mikrofibrą cały element, w różnych kierunkach. W ten sposób zbierzesz zabrudzenia i resztki preparatu. Pozostaw tapicerkę do wyschnięcia. Po wyschnięciu mogą na niej pojawić się białe drobinki, będące pozostałością po płynie czyszczącym – wystarczy je odkurzyć.

Czyszczenie tapicerki w samochodzie - porady Qarsona

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Jedną z cech tapicerki skórzanej jest wrażliwość na wodę. Skóry nie wolno przemaczać, dlatego nie zaleca się mycia jej wodą, a już w zupełności prania odkurzaczem piorącym. Zamiast tego czyści się ją specjalnym preparatem do skóry, najczęściej nakładanym za pomocą niewielkiej pianowniczki. Czyszczenie pianą zapobiega przemoczeniu skóry, a dodatkowo ułatwia aplikację preparatu na pionowe elementy foteli.

Jak wyczyścić skórzane fotele samochodowe? Nałóż odrobinę preparatu na miękką szczotkę, najlepiej wykonaną z naturalnego włosia. Skóra ma liczne szczeliny i zagłębienia, dlatego szczotka sprawdzi się znacznie lepiej niż ścierka. Rozprowadź środek na niewielkim fragmencie i wyszczotkuj skórę kolistymi ruchami. Wilgotną ściereczką zbierz brudną pianę i powtórz czynność. Jeśli piana pozostanie biała, element jest czysty. W ten sposób, fragment po fragmencie, należy wyczyścić całą tapicerkę.

Czysta tapicerka skórzana powinna być matowa i miękka w dotyku. Połysk jest oznaką tego, że pory tapicerki są pełne brudu. Jeśli tapicerka nie była czyszczona przez wiele lat, może wymagać nawet kilkukrotnego szczotkowania. Nie należy jednak przesadzać z siłą docisku. Niektóre wysokozasadowe preparaty do czyszczenia skóry mogą rozpuścić topcoat, czyli bezbarwne zabezpieczenie skóry. Jeśli na mikrofibrze zauważysz barwnik skóry, natychmiast przerwij czyszczenie. Z tego powodu do czyszczenia skórzanej tapicerki samochodowej najlepiej użyć białych ścierek, na których dokładnie widać kolor zabrudzeń.

Ostatni etap pielęgnacji tapicerki skórzanej to nałożenie mleczka konserwującego. Jego zadaniem jest odżywienie, uelastycznienie i zabezpieczenie foteli. Co istotne, preparat do konserwacji tapicerki powinien być osobnym kosmetykiem. Środki 2w1, do czyszczenia i zabezpieczenia, mają mniejszą skuteczność. Zadaniem tego pierwszego jest usuwanie plam, a drugiego penetracja porów skóry, dlatego wzajemne działanie się wyklucza. Dobre zestawy do czyszczenia tapicerki skórzanej zawierają dwa preparaty, pianownicę i szczotkę.

Kiedy należy zlecić czyszczenie tapicerki?

Domowe sposoby na czyszczenie tapicerki są skuteczne, ale nie w każdym przypadku. Trudne zabrudzenia na tapicerce tekstylnej da się usunąć tylko praniem ekstrakcyjnym. Czyszczenie w myjni samochodowej lub studiu detailingowym warto zlecić tuż po zakupie auta używanego, by przywrócić świeżość tapicerce. Nawet pozornie czyste fotele pełne są brudu, co uświadamiają już pierwsze przejazdy ssawką czyszczącą.

Szczególnie trudnym przypadkiem jest czyszczenie tapicerki, gdy pojazdem jeździł palacz. Pozbycie się tytoniowego odoru jest trudne i nawet kilkukrotne pranie foteli nie zawsze pomaga. Lepki nalot osiada wszędzie, więc niezbędne jest także dokładne wyczyszczenie szyb i plastików. Dodatkowo warto wymienić filtr kabinowy oraz wyozonować wnętrze. W skrajnych przypadkach niezbędna jest wymiana foteli, kanapy, podsufitki czy boczków drzwi na nowe. Równie trudne bywa usunięcie zapachu zwierząt lub zgnilizny. We wszystkich powyższych przypadkach najlepiej zlecić czyszczenie tapicerki profesjonalnej firmie, która kompleksowo zdezynfekuje i odświeży wnętrze.