2.11.2018


Automatyczna skrzynia biegów to już norma na polskim rynku. Polscy kierowcy podzielili się na dwie grupy. Jedni twierdzą, że automat to wygoda, drudzy mówią, że tylko manualna skrzynia biegów daje pełną radość z prowadzenia samochodu. Kto ma rację i jaką przekładnię wybrać automat czy manual

Kierowcy którzy przełamali się i jeździli samochodem z automatyczną skrzynią biegów nie chcą wracać do wersji manualnej. Z drugiej strony Ci, którzy nie mieli do czynienia z automatem boją się stereotypowych problemów związanych z tą przekładnią.

Wady:
  • Droższy serwis
  • Wyższe spalanie
  • Awaryjność niektórych modeli
To wszystko prawda ale należy pamiętać, że wielkość nakładów związanych z serwisowaniem trzeba odnosić do konkretnego modelu. Wiele takich skrzyń cechuje się niską awaryjnością. Co do spalania to najnowsze modele samochodów z automatyczną przekładnią prezentują tylko minimalnie wyższe zapotrzebowanie na paliwo w porównaniu do tego samego modelu silnika z manualem.

Zalety:
  • Wygoda
  • Bezpieczeństwo
  • Komfortowa jazda pod górkę
Tak, automatyczna skrzynia biegów to niewątpliwie wysoki komfort prowadzenia. Zwłaszcza w mieście, gdzie stanie w korkach jest na porządku dziennym. Z przekładnią automatyczną nie tracisz czasu i energii na mechaniczne ruchy, dzięki którym posuwasz się o parę centymetrów. „Jedynka, luz, jedynka, luz” to żmudny proces. Plusem jest też brak pedału sprzęgła. Prowadzenia auta jest przez to łatwiejsze i pozwala skupić uwagę kierowcy na tym, co dzieje się na drodze. Auto możesz prowadzisz tak naprawdę jedną ręką i jedną nogą.
To dobre rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy jeszcze nie mają podzielności uwagi za kółkiem, a zmiana biegu wymaga od nich dużej koncentracji. Ułatwiony jest też start. Ruszanie pod górkę jest automatyczne, bo samochód puszczony z hamulca powoli toczy się do przodu. Z automatem zapomnisz też, czym jest „kangurek”, podobnie jak hamulec ręczny, który zejdzie na drugi plan. Ciekawostką jest fakt, że automatyczna skrzynia biegów ciągle kojarzy się z luksusem, choć nie jest to innowacja na polskim rynku.

Wady :
  • Ciągła konieczność zmiany biegów w cyklu miejskim
  • Niższy komfort jazdy
Zalety:
  • Prosta konstrukcja - łatwość naprawy
  • Sporo niższa cena wersji samochodów ze skrzynią manualną
  • Pełna kontrola dynamiki jazdy

Czym zatem może przekonać nas „manual”? Tradycyjna skrzynia biegów to mniejsze zużycie paliwa. Choć to prawda, że najnowsze modele nie wykazują już takich różnic. Problemem jest też technologia. Zepsuta manualna skrzynia biegów nie będzie dla mechanika takim wyzwaniem, jak automat. Poza tym, pomimo rosnącej popularności „automatów”, samochody z manualną skrzynią biegów są tańsze. Niejeden motomaniak czerpie też przyjemność z samodzielnej zmiany biegów. To zupełnie inna dynamika jazdy, nad którą to kierowca ma całkowitą kontrolę.

Oprócz naszych preferencji, dużą rolę odgrywa samo auto, jego moc, a także przeznaczenie. Ostateczną odpowiedź na pytanie automat czy manual? może nam dać tylko spróbowanie jazdy jedną i drugą wersją tego samego samochodu. Konflikt automatyczna vs manualna pewnie będzie ciągnął się w nieskończoność, a oprócz racji każdej ze stron, jest jeden sprawdzony sposób na podjęcie odpowiedniej decyzji - doświadczenie!

Sprawdź, która skrzynia biegów wpisuje się w Twoje preferencje. To przecież Tobie ma być najwygodniej!