Gdzie możesz naładować swój samochód elektryczny zupełnie za darmo? Jak wygląda sieć ładowania samochodów elektrycznych w polskich miastach, przy drogach i autostradach? Przedstawiamy mapę ładowarek elektrycznych w Polsce. Sprawdź, gdzie stoją słupki z prądem, w którym miejscu za darmo doładujesz auto a także, w jakich lokalizacjach znajdują się ładowarki Tesla Supercharger.

Miejsce ładowania samochodu elektrycznego-  Tesla Supercharger w Poznaniu

Elektromobilność w Polsce

Obecnie w kraju nad Wisłą jeżdżą 6672 samochody elektryczne a ich kierowcy mają do dyspozycji 888 stacji ładowania.¹ Takie liczby podaje licznik elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych. To i mało, i dużo, jeśli weźmiemy pod uwagę ogromny wzrost zainteresowania tym segmentem rynku motoryzacyjnego. Liczba rejestracji aut elektrycznych w 2019 r. w Polsce wzrosła o 89% w porównaniu do analogicznego okresu (od stycznia do sierpnia) ubiegłego roku. ⅔ polskich elektryków to auta typu BEV (Battery Electric Vehicle), czyli pojazdy w pełni elektryczne, natomiast ⅓ stanowią hybrydy plug-in - PHEV (Plug-In Hybrid Electric Vehicle).

Stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce. Co nam mówi Google Maps?

Tesla Supercharger, czyli gdzie w Polsce auto ładowałby Elon Musk?

Ile jest Tesli w Polsce? Według informacji danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, w na koniec marca 2019 w Polsce zarejestrowanych było dokładnie 400 elektrycznych aut amerykańskiej marki Tesla. ²

Tesla Poznań supercharger City ParkWśród zarejestrowanych w 2019 roku Tesli - 5 z nich to Tesla Model 3, (fot. Qarson)

A ile jest stacji ładowania Tesli w Polsce? Sieć markowych ładowarek Tesli w to na razie 4 Superchargery zlokalizowane w Ciechocinku, Katowicach, Kostomłotach i w Poznaniu.³ Kolejne 4 planowane punkty Tesla Supercharger to: Ostrów Mazowiecka, Sieradz, Stryków i Rzeszów.

🚗 Czytaj także: Tesla w abonamencie. Kultowe auta elektryczne na abonament dostępne w Qarsonie 🚗

Największa sieć ładowarek elektrycznych w Polsce

200 stacji ładowania do 2020 roku chce uruchomić w Polsce firma GreenWay. “Ładowanie w Polsce elektryka jest proste, całkiem wygodne i naprawdę pozwala jeździć tanio” - czytamy na oficjalnej stronie sieci. Zlokalizowane przy głównych korytarzach transportowych, w odległości 100 km od siebie, punkty ładowania umożliwiają naładowanie baterii o pojemności 23-40 kWh do 80% w około pół godziny.

Od sierpnia kierowcy elektryków mają możliwość ładowania samochodów na pierwszej w Polsce szybkiej ładowarce Delta o mocy 150 kW - punkt znajduje się w poznańskiej Galerii A2.

Gniazdo ładowania Tesli 3 CSS Combo 2Gniazdo CSS Combo 2 w Tesli 3 umożliwia ładowanie samochodu np. na stacjach GreenWay, (fot. Qarson)

Darmowe ładowarki przy sklepach

Ładowanie samochodu elektrycznego zupełnie za darmo oferuje sieć supermarketów Lidl. Stacje ładowania znajdziemy w Poznaniu, w Warszawie (2 stacje) oraz przy centrum dystrybucyjnym w Gródkowie (DW 913 w gminie Psary). Punkty te zgodne są z trzema międzynarodowymi standardami ładowania: CHAdeMO, CCS Combo 2 oraz standard Typ 2. 

Na elektromobilność mocno stawia także IKEA. Szwedzki producent mebli obok swoich sklepów w Bydgoszczy, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Krakowie ma słupki wykorzystujące prąd przemienny (AC). To sprawia, że urządzenia są tańsze w obsłudze, ale równocześnie wolniejsze. Obok IKEI również naładujemy samochód bezkosztowo.

Więcej stacji dla elektryków przy autostradach


Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad idzie na rękę właścicielom samochodów zeroemisyjnych i planuje w 2020 roku postawić 10 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów. Mają stanąć na Miejscach Obsługi Podróżnych zlokalizowanych wzdłuż autostrady A4 na odcinku Wrocław - Katowice a także drogi ekspresowej S8 między Wrocławiem a Łodzią. Będą to punkty ładowania o mocy co najmniej 22 kW i jeden punkt ładowania o mocy co najmniej 50 kW. 
GDDKiA szuka kolejnych partnerów do poszerzania sieci państwowych ładowarek, by zapewnić możliwość bezpiecznego poruszania się pojazdami elektrycznymi na kolejnych odcinkach zarządzanych przez siebie dróg. Możemy więc w przyszłości spodziewać się kolejnych punktów z prądem na autostradach A1 (Toruń - Tuszyn oraz Pyrzowice - Gorzyczki), A2 (Konin - Warszawa) oraz A4 (Wrocław - Katowice). Zarządcy polskich dróg zapowiadają, że to dopiero początek rozwoju sieci ułatwiającej poruszanie się pojazdami elektrycznymi.

Elektromobilni kierowcy czekają więc na dobre wieści!

❓❓❓ Jak długo ładuje się Twoje auto elektryczne? Z których ładowarek korzystasz? Jaką sieć ładowania samochodów elektrycznych polecasz? Napisz w komentarzu! 

¹ pspa.com.pl/, dane z września 2019 r.
² www.samar.pl, dane z kwietnia 2019 r.
³ www.tesla.com