14.11.2018


Kurs pierwszej pomocy powinien przejść każdy użytkownik ruchu drogowego. Tym bardziej , że każdy kierowca ma obowiązek udzielania pomocy a jej zaniechanie może mieć poważne konsekwencje. Tymczasem większość kierowców traktuje tą wiedzę jak coś dodatkowego i traktuje tego tematu wystarczająco poważnie. Pamiętajmy - wypadek może zdarzyć się każdemu, a szybka i odpowiednia reakcja może uratować życie.

Pierwszą pomoc w trakcie wypadku można podzielić na kilka etapów. Sprawdź, czy pamiętasz wszystkie. Warto przypominać sobie co jakiś czas te podstawowe działania, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.  • Oznacz miejsce wypadku
  • Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
  • Oceń sytuację i stan uczestników wypadku
  • Wyciągnij ofiarę z pojazdu o ile to możliwe
Wezwij pogotowie ratunkowe jeżeli stan poszkodowanego jest poważny

Kurs pierwszej pomocy najważniejsze etapy. Co robić podczas wypadku?
Trójkąt ostrzegaczy, światła awaryjne, a nawet otwarty bagażnik - te sygnały wskażą innym uczestnikom ruchu, że coś się stało.

 
Jeżeli masz pomagać innym, najpierw zadbaj o siebie. Postaraj się zachować trzeźwość umysłu - ubierz kamizelkę odblaskową dla lepszej widoczności, a jeśli miejsce wypadku stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia, nie działaj na siłę. Wezwij służby ratownicze, weź apteczkę i gaśnicę. Jeżeli miejsce wypadku nie stwarza zagrożenia, wyjmij kluczyki ze stacyjki rozbitego samochodu, zaciągnij hamulec ręczny (jeśli istnieje taka możliwość). W przypadku utrudnionego dostępu, wybij boczną szybę.
Dopiero teraz oceń sytuację innych. Z przytomnymi uczestnikami wypadku nie powinno być problemu. W przypadku braku kontaktu z poszkodowanym, sprawdź, czy oddycha, wezwij pogotowie i opisz dokładnie wydarzenie (co się stało, gdzie i jak wygląda sytuacja).
Jeśli zostały wykonane powyższe zadania, możesz zacząć udzielanie pomocy. Pamiętaj, najpierw życie, potem zdrowie. Nie bój się, że możesz komuś zaszkodzić. O ile to możliwe, wyciągnij ofiarę z pojazdu. Jeśli nie oddycha - wykonaj resuscytację. Nie trać czujności nawet w stosunku do przytomnych uczestników - staraj się ich uspokoić i nie pozwól na zbytnie poruszanie się, dopóki nie przyjedzie pogotowie. Ofiary wypadów często działają pod wpływem adrenaliny, niepotrzebnie sobie szkodząc.

A. Airway
Oceń czy drogi oddechowe poszkodowanego są drożne, jeżeli nie postaraj się je udrożnić.

B. Breathing
Sprawdzanie oddechu. Postaraj się policzyć ile oddechów na minutę. Jeżeli nie oddycha, natychmiast podejmij resuscytacje.

C. Circulation 

Sprawdź, czy uczestnik wypadku nie krwawi. Jeśli tak, zatrzymaj krwawienie.
Postaraj się zadbać o komfort termiczny poszkodowanego.

D. Disability

Stan przytomności oszacuj zadając mu zestaw pytań SAMPLE.

S.  Symptomy
Spróbuj ustalić co się stało, zapytaj o dolegliwości, co najbardziej boli i w którym miejscu.

A. Alergie

Spytaj, o alergie i uczulenia.

M. Medykamenty

Ustal czy osoba poszkodowana przyjmuje jakieś leki na stałe. Jeżeli tak zapisz jakie.

P.  Poprzednia historia

Zapytaj poszkodowanego o przewlekłe choroby.

L.  Lunch 
Ustal czas ostatniego posiłku.

E.  Ewentualnie
Spróbuj zapytać osobę która ucierpiała w wypadku czy pamięta okoliczności tego zdarzenia.

Pierwsza pomoc w wypadku drogowym i jej powodzenie zależy w dużej mierze od szybkiego działania. Przede wszystkim nie daj się ponieść emocjom i zbiorowej odpowiedzialności. Zadania deleguj konkretnym osobom (wezwanie służb, podanie apteczki). To pomoże opanować sytuację i zmobilizuje innych do podjęcia niezbędnych czynności. Natychmiastowa reakcja jest obowiązkiem każdego świadka.