22.11.2018


Okres kursu i egzamin różnią się od codziennej rzeczywistości na drogach. Znika instruktor, egzaminator, a świeżo upieczeni kierowcy zapominają o podstawowych zasadach. Porady młodego kierowcy O czym musi pamiętać młody kierowca? 

Gotowe prawo jazdy nie jest odzwierciedleniem Twoich zdolności za kółkiem. Z jazdą samochodem jest jak innymi umiejętnościami: praktyka czyni mistrza. Dlatego korzystaj z samochodu jak najczęściej, ale pokora to dobra cecha i pomaga w zdobywaniu doświadczenia.

Poradnik młodego kierowcy - Na co powinien szczególnie uważać?
Wskazówki dla młodych kierowców

Z czasem wejdzie Ci to w nawyk, ale ustawienie wszystkiego pod siebie jest konieczne. Jako kierowca masz obowiązek kontrolować sytuację, a jednocześnie odczuwać komfort z jazdy. No i zapnij pasy! Tu bezpieczeństwo jest ważniejsze niż wygoda. Uwaga! W Twoim obowiązku jest dopilnowanie, aby zrobili to też pozostali pasażerowie!

Brawurowa jazda często oznacza wyprzedzanie. Ten manewr wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Oceń sytuację z naprzeciwka, używaj kierunkowskazów i nie podjeżdżaj zbyt blisko do wyprzedzanego.

No właśnie - kierunkowskazy. Nie są w naszych samochodach przez przypadek. Używaj ich, sygnalizując zaplanowany manewr odpowiednio wcześnie. Podobną funkcję pełnią lusterka - mają ułatwić Ci jazdę i zwiększyć bezpieczeństwo. Zaglądaj w nie zawsze, kiedy jest to potrzebne.

Kontrolę nad samochodem pozwoli Ci utrzymać trzymanie obu rąk na kierownicy. Wystarczy poślizg czy nierówność, aby kierownica wypadła z rąk niedoświadczonego kierowcy, a stąd już blisko do utraty kontroli nad pojazdem.

Obserwuj sytuację na drodze, zwracaj uwagę na znaki i nie jedź na pamięć. Myśl też za innych kierowców i stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Nie szpanuj za kierownicą – to częsty problem młodych kierowców.

Uwierz, że odpowiednia prędkość, płynne wykonywanie manewrów i dbałość o bezpieczeństwo podczas jazdy są dużo bardziej imponujące, niż brawurowa, bezmyślna jazda.