24.01.2024


Wynajem samochodów (inaczej auta na abonament) od kilku lat wyraźnie zmienia rynek motoryzacyjny. Polacy coraz chętniej decydują się na ten model użytkowania aut. Zamiast zakupu na własność auta w salonie samochodowym lub odkupienie używanych czterech kółek od pośrednika, decydują się na korzystanie z pojazdu w formie krótkiej umowy abonamentowej. Samochody na godziny lub minuty cieszą się największym powodzeniem w grupie 18-29 latków. Z drugiej strony coraz częściej słychać o najmie długoterminowym. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Zapraszamy do lektury!

Wynajem auta - wnętrze salonu z nowymi samochodami

Najczęściej spotykanym kryterium określającym wynajem samochodu jest czas wynajmu. W związku z tym stosuje się następujący podział: najem krótkoterminowy - do 30 dni, najem średnioterminowy - od 1 do 12 miesięcy, najem długoterminowy – najczęściej 3-5 lat.

Czym charakteryzuje się każda z wyżej wymienionych opcji? Jakie są zalety oraz wady wyboru określonego typu umowy? Wszystko wyjaśniamy niżej.

Polacy w dużych miastach chętnie korzystają z opcji wynajmu pojazdów na minuty. Po rowerach miejskich i hulajnogach, przyszedł czas na car-sharing. Pierwsze firmy oferujące samochody na minuty zaczęły działać w 2016 roku w Krakowie i Warszawie. Wypożyczenie auta za pomocą aplikacji to brak doradców i umów, więc de facto nie jest to forma najmu krótkoterminowego.

Krótki termin wypożyczenia zakłada, że umowa nie powinna przekraczać 30 dni. Nie mamy tu prawa własności do samochodu, a na cenę wpływa klasa wynajmowanego pojazdu oraz - przede wszystkim - czas wypożyczenia. Użytkowanie pojazdu trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Ten model użytkowania również często wybierają przedsiębiorcy, gdy potrzebują samochodu wyższej klasy na potrzeby podróży służbowych lub spotkania z kontrahentem.

Oznakowanie - wynajem samochodów

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Największymi zaletami wynajmu krótkoterminowego samochodu dla przedsiębiorcy - osoby prowadzącej działalność gospodarczą - jest możliwość ujęcia kosztów eksploatacji wynajmowanego samochodu w księdze przychodów i rozchodów - oczywiście pod warunkiem, że wynajmujący wystawi nam fakturę. A co z klientem indywidualnym? Przede wszystkim wynajem krótkoterminowy pozwala uniknąć kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem samochodu. Właściciel samochodu musi ponosić koszty jego zakupu, ubezpieczenia, serwisu i napraw, a także wydatki związane z paliwem i parkingiem. W przypadku wynajmu krótkoterminowego wszystkie te koszty ponosi wynajmujący. Daje on również elastyczność w korzystaniu z samochodu. Można go wynająć na dowolny okres, od kilku godzin do kilku tygodni. Dzięki temu można dopasować dostępność samochodu do swoich potrzeb dotyczących na przykład wakacyjnego wyjazdu, podróży służbowej lub w ramach zastępstwa za własny, na przykład zepsuty samochód. To również dobry sposób na wypróbowanie różnych modeli samochodów, zanim użytkownik zdecyduje się na zakup własnego lub wynajęcie na dłuższy okres czasu.

Ceny wynajmu krótkoterminowego sięgają od kilkuset do kilku tysięcy złotych za dobę. Do tego należy doliczyć kaucję dla firmy, która udostępnia samochód.

Nie kupować a korzystać - to stwierdzenie najlepiej oddaje równowagę pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa związanym z użytkowaniem nowego samochodu a krótkim zobowiązaniem, jakie oferuje najem średnioterminowy samochodu. Umowy średnioterminowe, które trwają do najczęściej 12 miesięcy, to rozwiązanie odpowiednie dla kierowcy, który z pojazdu korzysta nie tylko w doraźnych sytuacjach.

Taka formuła użytkowania pojazdu - zwana również modelem subskrypcyjnym lub autem na abonament - przypomina korzystanie z serwisów streamingowych z muzyką, filmami i serialami lub umową podpisywaną z operatorem sieci komórkowej albo dostawcą internetu. Płatności subskrypcyjne w Polsce stają się coraz popularniejsze. 92% badanych Polaków już korzysta przynajmniej z jednej formy subskrypcji - podaje raport “SubskrypcjePL” IQS na zlecenie Fundacji Digital Poland.

Jakie są zalety wynajmu średnioterminowego?
Oferta wynajmu średnioterminowego to znakomite rozwiązanie dla klienta indywidualnego, który ceni sobie krótkie zobowiązania, brak problemów z autem i fakt, że jego samochód stoi gotowy pod domem. To oferta dla osoby, która przejeżdża około 10-15 tysięcy km rocznie i potrzebuje transportu do pracy lub potrzebuje drugiego auta w gospodarstwie domowym. To również oferta dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bo od ceny samochodu przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT.

Co może nas jeszcze przekonać do korzystania z średnioterminowego najmu samochodu? Przede wszystkim korzystna cena: stała niska miesięczna opłata abonamentowa i niewielka opłata wstępna. Dużą zaletą dla wielu wynajmujących jest fakt, że można wymienić auto na nowe - bez potrzeby negocjacji ceny sprzedaży i utraty wartości pojazdu. Po okresie najmu auto zwraca się i nie trzeba martwić się jego odsprzedażą. Takie rozwiązanie w obliczu zmiany potrzeb i sytuacji życiowej jest bardzo wygodne. Średnioterminowy wynajem samochodu to zapełnienie luki na rynku motoryzacyjnym pomiędzy zakupem nowego auta w salonie auta a najmem krótkoterminowym lub car-sharingiem.

Z roku na rok rośnie popularność wynajmu długoterminowego samochodów. Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) informuje, że w III kwartale 2023 roku wynajem długoterminowy aut w Polsce odnotował tempo wzrostu na poziomie 8,6% r/r.

Wynajmowany był w tym czasie więcej niż co czwarty nowy samochód osobowy nabywany w naszym kraju przez firmy i przedsiębiorców. Auta na abonament to usługa dobrze znana i chętnie wykorzystywana przez duże korporacje. Od kilku lat zdobywa również popularność wśród małych i średnich przedsiębiorców w Polsce. Czym zatem charakteryzuje się oferta tego typu? Z definicji jest to dzierżawa auta w zamian za ustalony wcześniej czynsz najmu. Użytkownik ponosi tylko koszty związane z tankowaniem pojazdu. Natomiast eksploatacja, ubezpieczenie czy wymiana opon na letnie i zimowe to sprawy, którymi najemca nie musi zawracać sobie głowy.

Kluczyki do samochodu na wynajem

 

Miesięczna opłata wynajmu długoterminowego auta z reguły jest atrakcyjna, gdyż firmy oferujące wynajem aut mają dostęp do wyjątkowo korzystnych rabatów u dealerów. Jednak należy się liczyć z wpłatą własną (lub Opłatą Startową) wynosząca kilka tysięcy złotych. Długa lista zalet zachęca do skorzystania z wynajmu długoterminowego. Jest to m.in.:

  • Optymalizacja kosztów: Auta na abonament to miesięczna opłata zamiast jednorazowej, dużej sumy na zakup samochodu. W łatwy sposób można zatem zaplanować roczny budżet na podstawie stałych comiesięcznych faktur, które można rozliczyć jako koszty uzyskania przychodu, obniżając tym samym podstawę opodatkowania.
  • Elastyczność: Wynajem pojazdu na rok w Qarson to możliwość wymiany pojazdu na nowszy i bezpieczniejszy model, dostosowując flotę do bieżących wymagań firmy oraz preferencji pracowników.
  • Łatwość obsługi: Cena najmu auta zawiera zazwyczaj pełen pakiet usług, takich jak serwis, naprawy, ubezpieczenie czy pomoc drogowa – w znaczny sposób ułatwia to zarządzanie flotą i pozwala zaoszczędzić czas.
  • Aktualizacja floty: Co roku można zaktualizować flotę i wymienić wszystkie auta na bezpieczne, fabrycznie nowe modele, co wpływa na konkurencyjność i wydajność flot. Z drugiej strony to także dostarczanie nowoczesnych narzędzi pracy i podnoszenie zadowolenia pracowników.
  • Redukcja ryzyka: Ryzyko utraty wartości pojazdu i jego odsprzedaż jest po stronie wynajmującego, bowiem po okresie wynajmu auto wraca właśnie do wynajmującego.

Korzyści, które podkreślają przedsiębiorcy prowadzący małe, mikro oraz jednoosobowe działalności gospodarcze, w badaniu przeprowadzonym przez IBRiS, wskazują, że stała rata przez cały okres wynajmu (55%) oraz jej niski poziom (41%) są głównymi przewagami wynajmu długoterminowego nad innymi formami finansowania samochodu. Potencjał do dalszej ekspansji na polskim rynku jest wciąż bardzo duży, zwłaszcza w sektorze małych i średnich firm. Wynajem zasługuje również na szczególną uwagę firm, które myślą o wprowadzeniu zielonych zmian we flotach. Wyniki „Barometru Flotowego 2023”pokazują, że za trzy lata osobowe samochody elektryczne we flotach chce mieć 35% polskich firm, zaś zeroemisyjne samochody dostawcze zamierza użytkować 17% przedsiębiorstw. Wynajem średnioterminowy i długoterminowy w ostatnich latach zyskuje na popularności jako forma korzystnego finansowania pojazdów w firmach. Zapewnia on stałe koszty i minimalizuje ryzyko związanego z eksploatacją samochodów. Dlatego auta na abonament stały się alternatywą dla znanego już leasingu i kredytu.

Qarson to wynajem aut na roczny abonament (inaczej auta na abonament), gdzie w ramach stałej miesięcznej opłaty można jeździć fabrycznie nowym autem. W skład niezmiennej opłaty abonamentowej w Qarson wchodzi fabrycznie nowe auto na gwarancji producenta, opony letnie, pakiet 10 000 tysięcy kilometrów, rejestracja pojazdu, serwis, przegląd i naprawy gwarancyjne. Qarson to również brak zbędnych formalności logistyczno-administracyjnych i fachowa pomoc na każdym etapie współpracy. Za dodatkową opłatą można wybrać większy pakiet kilometrów (od 12 000 do 25 000), opony całoroczne, pakiet szkodowy Safe, ubezpieczenie Qarson (assistance i auto zastępcze w cenie) oraz dostawę auta pod dom, tzw. Home delivery. Usługa auta na abonament w Qarson sprawia, że wynajmujący nie musi przejmować się wszelkimi formalnościami. To wszystko jest po stronie Qarson - opieka nad całym procesem, od momentu wynajmu, poprzez utrzymanie i oddanie auta. Po zakończeniu umowy nie można wykupić auta. Jego odsprzedaż zostaje po stronie Qarson. Można wynająć za to kolejne auto, które będzie dopasowane aktualnych potrzeb i sytuacji życiowej.

Wynajem samochodu (auto na abonament) to atrakcyjna alternatywa zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Wynajem aut obejmuje różne opcje - krótkoterminowe, średnioterminowe, jak i długoterminowe. Każda z nich to określone koszty i korzyści. Decydując się na wynajem auta, warto zapoznać się z umową, kosztami i warunkami, by wiedzieć, jakie kwestie leżą po stronie najemcy, a jakie po stronie wypożyczającego.

W przypadku dodatkowych pytań dot. wynajmu aut zapraszamy do kontaktu