30.09.2019


Wynajem samochodów od kilku lat wyraźnie zmienia rynek motoryzacyjny. Polacy coraz chętniej decydują się na model użytkowania, w którym zamiast na zakup na własność auta w salonie samochodowym lub odkupienie używanych czterech kółek od pośrednika decydują się na korzystanie z pojazdu w formie krótkiej umowy subskrypcyjnej. Coraz częściej słyszymy o samochodach na godziny lub minuty. Z drugiej strony każdy z nas słyszał o najmie długoterminowym. Jak się w tym wszystkim nie pogubić? Po pierwsze trzeba się dowiedzieć czym różnią się poszczególne oferty. 

Wynajem auta - wnętrze salonu z nowymi samochodami

Najczęściej spotykanym kryterium określającym wynajem samochodu jest czas wynajmu. W związku z tym stosuje się następujący podział: najem krótkoterminowy - do 30 dni, najem średnioterminowy - od 1 do 24 miesięcy, najem długoterminowy - ponad 24 miesiące.

Czym charakteryzuje się każda z wyżej wymienionych opcji? Jakie są zalety oraz wady wyboru określonego typu umowy? Zapraszamy do lektury!

Polacy w dużych miastach chętnie korzystają z opcji wynajmu pojazdów na minuty. Po rowerach miejskich i hulajnogach, przyszedł czas na car-sharing. Pierwsze firmy oferujące samochody na minuty zaczęły działać w 2016 roku w Krakowie i Warszawie. Wypożyczenie auta za pomocą aplikacji to brak doradców i umów, więc de facto nie jest to forma najmu krótkoterminowego.

Krótki termin wypożyczenia zakłada, że umowa nie powinna przekraczać 30 dni. Nie mamy tu prawa własności do samochodu a na cenę wpływa klasa wynajmowanego pojazdu oraz - przede wszystkim - czas wypożyczenia. Użytkowanie pojazdu trwa zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Ten model użytkowania często wybierają przedsiębiorcy, gdy potrzebują samochodu wyższej klasy na potrzeby podróży służbowych lub spotkania z kontrahentem.

Oznakowanie - wynajem samochodów

Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Największymi zaletami wynajmu krótkoterminowego samochodu dla przedsiębiorcy - osoby prowadzącej działalność gospodarczą - jest możliwość ujęcia kosztów eksploatacji wynajmowanego samochodu w księdze przychodów i rozchodów - oczywiście pod warunkiem, że wynajmujący wystawi nam fakturę. Według obecnych regulacji jest to 75% wydatków na eksploatację pojazdu.

A co z klientem indywidualnym? Wypożyczenie samochodu na kilka dni lub tygodni sprawdza się, gdy potrzebujemy auta na wakacyjny wyjazd, podróż służbową lub w ramach zastępstwa za własny - np. zepsuty - samochód. Ceny wynajmu krótkoterminowego sięgają od kilkuset do kilku tysięcy złotych za dobę. Do tego należy doliczyć kaucję dla firmy, która udostępnia nam samochód.

Jest to wygodny i szybki sposób na skorzystanie z samochodu. Jednak dość kosztowny - zwłaszcza, gdy decydujemy się na wynajęcie samochodów “z wyższej półki”.

Nie kupować a korzystać - to zdanie najlepiej oddaje równowagę pomiędzy poczuciem bezpieczeństwa związanym z użytkowaniem nowego samochodu a krótkim zobowiązaniem, jakie oferuje najem średnioterminowy samochodu. Umowy średnioterminowe, które trwają do 24 miesięcy, to rozwiązanie odpowiednie dla kierowcy, który z pojazdu korzysta nie tylko w doraźnych sytuacjach.

Taka formuła użytkowania pojazdu - zwana również modelem subskrypcyjnym lub autem na abonament - przypomina korzystanie z serwisów streamingowych z muzyką, filmami i serialami lub umową podpisywaną z operatorem sieci komórkowej albo dostawcą internetu. Płatności subskrypcyjne w Polsce stają się coraz popularniejsze. 92% badanych Polaków już korzysta przynajmniej z jednej formy subskrypcji - podaje raport “SubskrypcjePL” IQS na zlecenie Fundacji Digital Poland.

Jakie są zalety wynajmu średnioterminowego? 
Oferta wynajmu średnioterminowego to znakomite rozwiązanie dla klienta indywidualnego, który ceni sobie krótkie zobowiązania, brak problemów z autem i fakt, że jego samochód stoi gotowy pod domem. To oferta dla osoby, która przejeżdża około 10-15 tysięcy km rocznie i potrzebuje transportu do pracy lub potrzebuje drugiego auta w gospodarstwie domowym. To również oferta dla osób prowadzących działalność gospodarczą, bo od ceny samochodu przedsiębiorca może odliczyć podatek VAT.

Co może nas jeszcze przekonać do korzystania z średnioterminowego najmu samochodu? Przede wszystkim korzystna cena: stała niska opłata miesięczna, która zaczyna się już od 499 zł i niewielka opłata wstępna (od 999 zł). W przypadku dłuższego wynajmu, wkład własny w przypadku samochodu wynajmowanego na 3 lata lub dłużej wynosi około 10% procent wartości samochodu.

Kolejną zaletą jest fakt, że już po kilkunastu miesiącach możemy wymienić auto na nowe - bez potrzeby negocjacji ceny sprzedaży i utraty wartości pojazdu. Średnioterminowy wynajem samochodu to zapełnienie luki na rynku motoryzacyjnym pomiędzy zakupem nowego auta w salonie auta a najmem krótkoterminowym lub car-sharingiem.

Wynajem długoterminowy to pojęcie, które bardzo często jest używane w kontekście dzierżawy pojazdu. Czym zatem charakteryzuje się oferta tego typu? Z definicji jest to dzierżawa auta w zamian za ustalony wcześniej czynsz najmu. Użytkownik ponosi tylko koszty związane z tankowaniem pojazdu. Natomiast eksploatacja, ubezpieczenie czy wymiana opon na letnie i zimowe to sprawy, którymi najemca nie musi zawracać sobie głowy.

Kluczyki do samochodu na wynajem

 

Rata wynajmu z reguły jest atrakcyjna, gdyż firmy oferujące wynajem aut mają dostęp do wyjątkowo korzystnych rabatów u dealerów. Jednak należy się liczyć z wpłatą własną wynosząca kilka tysięcy złotych. Długa lista zalet zachęca do skorzystania z wynajmu długoterminowego, jednak przyjrzyjmy się także argumentom przeciw. Minusem może być wysoka cena wykupu auta na koniec umowy. Jest to również mniej elastyczny format korzystania z aut w porównaniu z umową np. na rok lub dwa lata.

Poniżej prezentujemy porównanie sposobów wynajmu samochodu w modelu subskrypcyjnym ze względu na czas trwania umowy.

Wynajem krótkoterminowy Wynajem średnioterminowy

Wynajem długoterminowy

Długość umowy Do 30 dni Od 1 do 24 miesięcy Ponad 24 miesiące
Elastyczność Bardzo wysoka Wysoka Wysoka
Serwis techniczny W cenie W cenie W cenie
Proces wynajmu  Uproszczony Uproszczony Stosunkowo prosty
Koszt początkowy Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych Opłata startowa od kilkuset do kilku tysięcy zł Do 10% wartości auta
Wykup auta Niemożliwy Niemożliwy Możliwy - wysoka cena wykupu
Dla kogo? Zwykle osoby fizyczne Przedsiębiorstwa i - w szczególności - osoby fizyczne Zwykle przedsiębiorstwa, rzadziej osoby fizyczne
Kiedy? wakacyjny wyjazd, podróż służbowa, 
zastępstwo za własne zepsute auto
jako drugi samochód w domu, brak środków na zakup nowego auta , potrzeba częstej zmiany auta na nowe jako samochód firmowy, dla tych, którzy chcą mieć auto na własność