3.12.2018


Koncentracja - każdy kierowca powinien wiedzieć, że to podstawa bezpieczeństwa za kółkiem. Kiedy nasza czujność nie jest na najwyższym poziomie, łatwo o wypadek. Jak temu zapobiec?

Wystarczy chwila, żeby rozproszyć swoją uwagę za kierownicą. To źle. Kiedy prowadzimy, musimy skupiać się na drodze cały czas. Warto pamiętać o czterech rzeczach, które najczęściej odwracają naszą uwagę lub osłabiają koncentrację.

Złe nawyki kierowców. Czego nie wolno robić ?

Statystyki są niepokojące, bo znaczny procent kierowców deklaruje, że używa komórki podczas jazdy. Czy wiesz, że ryzyko wypadku jest w takiej sytuacji aż czterokrotnie większe? SMS, rozmowa, Internet - bez różnicy. Lepiej poczekać, zatrzymać się, niż narażać zdrowie i życie wszystkich użytkowników ruchu drogowego.

Czy wiesz, że wiele wypadków ma miejsce blisko celu podróży? To dlatego, że lekceważymy zmęczenie. Wydaje nam się, że już niedaleko, że wytrzymamy, dojedziemy. Niestety, często jest to zgubne. Dlatego pamiętaj, aby przed długą trasą dobrze się wyspać! Nie żałuj czasu na krótkie przerwy co dwie godziny, wyjście z auta i rozruszanie się czy nawet krótką drzemkę. Nie wstydź się też poprosić współpasażera o zmianę za kierownicą. Czasem przed zaśnięciem za kierownicą może uchronić nas też przewietrzenie samochodu, względnie niska temperatura, a nawet… radio!

Pomimo wysokiego zagrożenia i kar, dalej nierzadkie są przypadki prowadzenia samochodu po alkoholu. Alkohol wydłuża czas reakcji na drodze i zaburza koncentrację. Skutki mogą być tragiczne, co potwierdzają policyjne statystyki. Nie warto narażać swojego i cudzego życia. Wybieraj mądrze. Alkohol i prowadzenie samochodu to najgorsze połączenie.

Lekceważymy też działanie leków i toksycznych substancji. Przy rutynowej kontroli nie są tak łatwo wykrywalne jak alkohol, a jednak silnie wpływają na kondycję kierowcy. Nie dotyczy to tylko narkotyków. Leki psychotropowe, a nawet uspokajające, znacznie wpływają na koncentrację, a w konsekwencji na czujność za kierownicą. Warto sprawdzić, co mówią etykiety i czy po zażytych substancjach możesz spokojnie wsiąść do samochodu.

Dbaj o bezpieczeństwo także jako pasażer! Jeśli dostrzegasz u kierowcy dziwne zachowanie, sięganie po telefon, regularne ziewanie lub automatyczne ruchy (mruganie czy tiki nerwowe mogą sygnalizować zmęczenie) - reaguj! Kierowca bierze odpowiedzialność za działania za kółkiem, ale czujność pasażerów również może odegrać istotną rolę w bezpiecznym podróżowaniu.