24.08.2020


Polski rynek samochodów stoi autami używanymi. Dlaczego? Oczywiście ze względu na wysokie ceny nowych samochodów w salonach. Nawet za ubogo wyposażony model segmentu aut miejskich trzeba zapłacić minimum 40 tys. zł. To tyle, ile średnio Polak zarabia przez 8 miesięcy. Czy to oznacza, że jesteśmy skazani wyłącznie na zakupy aut z drugiej ręki? Zdecydowanie nie! Są sposoby na jazdę nowym samochodem za zaledwie kilkaset złotych miesięcznie. Jeżeli interesuje Cię porównanie cen wynajmu samochodów na okres powyżej 12 miesięcy i szczegółowa oferta największych firm, które mają taką usługę dla osób fizycznych, to zapoznaj się z tabelą w środkowej części tekstu.

Czas obalić popularne mity. Jazda nowym autem za 600 zł brutto miesięcznie jest możliwa a wynajem długoterminowy samochodu wcale nie musi być drogi. Potwierdzeniem jest oferta abonamentowa na niewielkie auta miejskie, które doskonale sprawdzają się podczas codziennych dojazdów do pracy lub krótszych wypraw. Podstawowe wersje wyposażeniowe samochodów klasy A w wynajmie długoterminowym mają klimatyzację, systemy multimedialne, elektryczne szyby, łączność Bluetooth, poduszki powietrzne czy światła przeciwmgłowe. Nie trzeba więc bać się “golasa” na 4 kółkach.

Wynajem długoterminowy samochodu powszechnie kojarzy się z luksusowymi modelami i opłatą miesięczną w wysokości kilku tysięcy złotych. Dla osób zarabiających pensję w wysokości średniej krajowej taki wydatek jest abstrakcją. Utarło się więc przekonanie, że nowym samochodem prosto z salonu mogą jeździć tylko osoby zamożne, a jedyną alternatywą dla osób o niższych dochodach jest zakup auta używanego. Nic bardziej mylnego. Za mniej niż 600 zł miesięcznie możesz wynająć nową Toyotę Aygo w wersji wyposażenia X-Play z automatyczną skrzynią biegów. Szukasz czegoś większego? Wystarczy dorzucić 100 lub 200 złotych, aby w abonamencie Qarson mieć: Renault Clio, Suzuki Swifta czy Fiata Tipo.

Aygo OG

599 zł za auto w abonamencie to koszt podstawowy wynajmu. Obejmuje on m.in. rejestrację pojazdu, podstawowy pakiet kilometrów, przeglądy, serwisy, komplet opon letnich, naprawy gwarancyjne oraz opiekę dedykowanego doradcy. Po stronie najmującego pozostaje dobranie opcji takich jak komplet opon wielosezonowych oraz ubezpieczenie. Warto dokładnie sprawdzić zapisy umowy, bo może się okazać, że niektóre z niezbędnych do ruszenia w drogę usług przypisane są wyłącznie do wyższych pakietów i wymagają dodatkowej dopłaty. Na ostateczną cenę wynajmu wpływ ma przy okazji opłata startowa (zwana także wpłatą własną) i zazwyczaj stosowana jest w przypadku krótkich, rocznych umów.

Cechy dobrej oferty abonamentowej to m.in. krótki okres najmu (np. 12 miesięcy), niska opłata startowa, brak ukrytych kosztów, możliwość zamówienia samochodu online oraz elastycznej rozbudowy pakietu o dodatkowe elementy.

Jak wyglądają ceny wynajmu w najpopularniejszych firmach oferujących nowe samochody na abonament? Przeanalizujmy ofertę czterech z nich: Qarson, Carsmile, Master1 i Carly. U którego dostawcy wynajmiesz samochód najtaniej? Sprawdź najtańszą ofertę naszej konkurencji i przeanalizuj porównanie wynajmu długoterminowego samochodów na podstawie najtańszych ofert.

Fiat 500 na abo oklejony brandem Qarson
Fiat 500 oklejony brandem Qarson (Fot. Qarson)

Qarson otwiera swój katalog samochodem w zachęcającym abonamencie 599 zł brutto miesięcznie. To 5 drzwiowa Toyota X-Play z silnikiem 1.0 o mocy 72 KM. Samochody ma automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację, komputer pokładowy, system multimedialny z modułem Bluetooth i regulowane elektrycznie szyby przednie. Opłata startowa wynosi 999 zł. W cenie podstawowej zawarte są przeglądy okresowe, serwisy, naprawy gwarancyjne, opony letnie, rejestracja pojazdu oraz pakiet 10 000 km rocznie. Przekroczenie pakietu nie wiąże się jednak z żadną karą i wymaga jedynie dopłaty 24 gr do każdego nadprogramowego kilometra. Dodatkowych opłat wymagają opony całoroczne (59 zł brutto/mies.) Wyższe pakiety kilometrów też objęte są dodatkową opłatą. Są to jednak opcje i nie musisz ich wybierać, by wynająć samochód.

Niebieska Toyota Aygo
Nową Toyotę Aygo w wersji X-Play możesz wynająć na rok za 599 zł brutto na mies.  (fot. Qarson)

Jeżeli twoja droga z domu do pracy i z powrotem nie jest dłuższa niż 20 km, to najmniejszy pakiet - 10 tysięcy kilometrów w zupełności wystarczy. Policzmy: 20 km dziennie we wszystkie dni pracujące w 2020 r. to łącznie 5060 km. Masz więc spory zapas na dodatkowe wyjazdy: zakupy, wycieczki czy wakacyjną podróż.

Do ceny abonamentu opon i pakietu kilometrów należy doliczyć cenę ubezpieczenia. Tutaj różnice między ofertami abonamentowymi na samochód polegają na tym, że jedne firmy podają cenę razem z ubezpieczeniem, inne - bez. W rzeczywistości samochodem nieubezpieczonym nie można wyjechać na ulicę, więc dodatkową opłatę i tak trzeba uwzględnić w kosztach. W przypadku pakietowego ubezpieczenia Qarsona i najtańszego samochodu z oferty - miejkiej Toyoty Aygo X-Play - jest to dodatkowy koszt 249 zł miesięcznie. W tej cenie zawarte są: assistance i samochód zastępczy.

Zatem całkowity koszt wynajmu razem z ubezpieczeniem wynosi 848 zł brutto miesięcznie i jest to najniższa kwota za nowy samochód w rozliczeniu abonamentowym.

Najtańszym samochodem w gamie firmy Carsmile jest Fiat 500, z półautomtyczną, sześciobiegową przekładnią. W proponowanej przez firmę umowie wynajmu na 36 miesięcy koszt abonamentu to 764 zł/mies. przy zerowym wkładzie początkowym. Jeśli jednak zdecydujesz się na wariant dwuletni, cena wzrasta do 993 zł/mies. W pakiecie uwzględniony został koszt serwisu, rejestracji oraz dwóch kompletów opon wraz z wymianą i przechowywaniem. Czy istnieje szansa na zbliżenie się do granicy 600 zł? Jedynym pomysłem jest przedłużenie okresu umowy aż do 60 miesięcy. Wówczas miesięczny koszt wynajmu spadnie do 709 zł/mies.

Jakie samochody do 600 zł miesięcznie oferuje firma Master1? Tutaj niespodzianka, bo przeglądając wyszukiwarkę znajdziesz aż 4 modele, w tym te z segmentu C: Forda Fiestę, Skodę Rapid, Opla Astrę i Hyundaia i30. Gdy przyjrzymy się jednak bliżej, zauważymy, że są to oferty aut używanych z 2015 i 2016 roku. Najtańszym nowym samochodem autem w gamie jest Fiat Tipo 1.4 POP w wersji kombi. To popularny i przestronny samochód, więc jego obecność w ofercie nie może dziwić. Praktycznego “włocha” znajdziesz też w katalogu Qarsona i Carsmile. Podstawowy czynsz miesięczny wydaje się bardzo korzystny i wynosi 787 zł. Niestety, omawiany model w 12-miesięcznym abonamencie dostępny jest jedynie w pakiecie Comfort, który wymaga dopłaty 490 zł miesięcznie do ubezpieczenia, dwóch kompletów ogumienia oraz pełnej obsługi serwisowej w limicie 20 000 km. Realna cena końcowa wzrasta więc do 1 277 zł mies. Dodatkowo doliczyć należy opłatę startową wynoszącą 2 400 zł.


Kolejną firmą która ma ofertę także dla osób fizycznych jest Carly. Najtańszy samochód z oferty dla osób fizycznych to stukonny Hyundai i30 Cassic Plus. Jednak minimalny 3 letni czas trwania umowy zniechęci dużą część odbiorców szukających krótkotrwałego rozwiązania. Carly na stronie podaje cenę wynajmu Hyundaia i30 1087 zł brutto w umowie na 36 miesięcy przy zerowym wkładzie własnym. I jest to cena z ubezpieczeniem i większym pakietem kilometrów ( limit 20 000 km rocznie). Z oponami zimowymi w pakiecie koszt miesięczny takiego auta wzrasta do 1164 zł

Qarson Carsmile Master1 Carly
Model samochodu Toyota Aygo X-Play 72 KM Fiat 500 Lounge 69 KM Fiat Tipo POP kombi Hyundai i30 100 KM Classic Plus

Minimalny czas trwania umowy

12 miesięcy 24 miesiące 12 miesięcy 36 miesięcy

Dostępność

od ręki od ręki od ręki od ręki

Minimalny wkład własny / opłata startowa

999 zł 0 zł 2400 zł  0 zł

Minimalny pakiet kilometrów

10 000 km rocznie 12 000 km rocznie 20 000 km rocznie 20 000 km rocznie

Cena mies. brutto bez ubezpieczenia

599 zł

Opony zimowe w pakiecie 
993  zł

brak brak
Cena mies. brutto łącznie z ubezpieczeniem,
serwisem i przeglądami okresowymi
Opony letnie
Auto zastęp. Assistance
848 zł 
 
 Opony allseason
907 zł 
 
Opony allseason pakiet 15 000 km 
996 zł 
 
opony allseason pakiet 20 000 km
1096 zł
Opony zimowe w pakiecie 
1176  zł
Auto zastęp.
Opony zimowe w pakiecie  
1277 zł
Opony letnie
Auto zastęp.

w pakiecie
1087 zł 
 
opony zimowe w pakiecie
1164 zł


Analizując oferty wynajmu samochodu lub leasingu, łatwo pominąć ważny parametr, czyli utratę wartości auta. Zakup samochodu za gotówkę to nie jedyny koszt, jaki poniesiesz, użytkując nowy pojazd na co dzień. Już sam wyjazd z salonu sprawia, że auto na rynku przestaje funkcjonować jako nowe i staje się używanym. Odbija się to oczywiście na cenie samochodu, a uzyskanie kwoty zbliżonej do tej, którą pozostawiasz w salonie jest niemożliwe.

Jak duży spadek wartości samochodu należy wziąć pod uwagę? Wartości obserwowane na rynku wtórnym nie napawają optymizmem. Okazuje się, że już po 3 latach wartość samochodu topnieje o 30 do 50%. To tak, jakby wyparowało w tym czasie z kieszeni od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wpływ na wielkość utraty wartości ma wiele czynników, np. marka samochodu, rodzaj silnika, przebieg, wyposażenie, sposób użytkowania auta a nawet stan lakieru. Mówiąc ogólnie: im droższe auto, tym wyższa strata.

Dlaczego warto mieć to na uwadze? Utrata wartości jest bowiem niczym innym, jak ukrytym kosztem użytkowania samochodu. Jeśli poruszasz się niewiele, a samochód jest ci potrzebny głównie na krótkich dystansach, wynajem nowego auta miejskiego może mieć więcej sensu. Koszt wynajmu wynoszący 600 zł brutto miesięcznie to mniej niż opłata za wynajem niewielkiego pokoju w studenckim mieszkaniu, a pozwala ci użytkować nowe, w pełni sprawne auto, które nie zaskoczy cię problemami typowymi dla egzemplarzy używanych.


Nie ulega wątpliwości, że finanse są głównym kryterium podczas zakupu lub wynajmu samochodu. W porównaniu nie może jednak zabraknąć aspektów psychologicznych posiadania własnych czterech kółek. Dla wielu osób już sam fakt posiadania auta na własność i możliwość pełnego decydowania o jego losie będzie kluczowym warunkiem. W takim przypadku przemieszczanie się wynajętym samochodem mogłoby wywoływać dyskomfort lub nie dawać odpowiedniej satysfakcji. Własny samochód to w Polsce wciąż element prestiżu oraz podkreślenia statusu społecznego.

Warto jednak spojrzeć na tę samą sytuację z innej perspektywy. Idea sharing economy zatacza coraz szersze kręgi i doceniany jest już nie tyle fakt posiadania, co możliwość korzystania z rzeczy. Samochód, zwłaszcza ten niedrogi, np. miejski, to w gruncie rzeczy narzędzie, które ma za zadanie przetransportować kierowcę w szybki i komfortowy sposób. O ile jednak korzystanie z aut na minuty jest kłopotliwe i nie daje poczucia obcowania z własnym samochodem, wynajem długoterminowy niemal w niczym nie różni się od jazdy autem za gotówkę. Możesz z niego skorzystać w każdej chwili, podróżować, utrzymywać w nieskazitelnej czystości i wykorzystywać tak, jak tego potrzebujesz.

Korzyści z wynajmu samochodu jest wiele. Przede wszystkim nie musisz obawiać się jednorazowego wydawania dużych oszczędności. Jasno określona i stała opłata miesięczna w wysokości 600 zł to koszt, który zdecydowanie łatwiej uwzględnić w domowym budżecie bez utraty płynności finansowej. Dodatkowo nie musisz zawracać sobie głowy rejestracją samochodu, przeglądami czy opłatami serwisowymi – wszystko to leży po stronie Qarsona. Po zakończeniu trwającej 12 miesięcy umowy możesz oddać „stary” samochód i wynająć nowy. Dzięki temu nie wiążesz się na długo z jednym typem samochodu i nie ciąży na tobie konieczność negocjowania ceny przy zakupie i odsprzedaży. Jeśli się nim znudzisz lub uznasz, że potrzebujesz czegoś szybszego, większego albo bardziej luksusowego, łatwo wybierzesz inny model. Wynajem auta na abonament to wygodna i przejrzysta propozycja dla osób, które nie chcą dokładać sobie kolejnej rzeczy do listy obowiązków.

Toyota C-HR od 1099 brutto w najmie na rok

Odbior Toyoty C-HR w punkcie Norauto (fot. Qarson)

Jeszcze korzystniej wygląda pod tym względem porównanie wynajęcia auta do zakupu używanego egzemplarza. Internet pełen jest historii o kosztownych wpadkach i błędnych inwestycjach. Sztuczek nieuczciwych handlarzy aut używanych jest tak wiele, że znalezienie egzemplarza zadbanego, sprawnego technicznie, o pewnej i bezwypadkowej historii, to trudna sztuka. Bez sporej wiedzy technicznej, umiejętności odczytania wskazań komputera i wizyty w stacji diagnostycznej ani rusz. Pozakupowe usterki nie muszą jednak wynikać z ukrytych wad i złej woli sprzedającego. Wiele części osiągnie po prostu swój resurs, który trudno precyzyjnie przewidzieć. Wybierając auto używane trzeba nastawić się na dodatkowe wydatki, takie jak np. wymiana sprzęgła, naprawa wtrysków, regeneracja turbosprężarki lub wymiana elementów zawieszenia. Oprócz tego dochodzą podstawowe czynności po zakupie samochodu używanego, czyli wymiana płynów eksploatacyjnych, wymiana rozrządu, przegląd serwisowy, założenie kompletu nowych filtrów, zakup nowych opon czy serwis klimatyzacji. Koszty zakupu używanego samochodu mogą wzrosnąć od kilku do kilkunastu tysięcy, a nawet tak duża inwestycja nie przywróci stanu fabrycznego.

Nie musisz budować ścianki wspinaczkowej, by zacząć się wspinać, ani kopać w ogrodzie basenu, jeśli chcesz popływać. Chodzi w końcu o możliwość korzystania z rzeczy, a nie posiadania jej. Podobnie jest z samochodami. Abonament, wynajem, leasing oraz car sharing to stosunkowo nowe sposoby na jazdę nowym autem, ale z roku na rok ich popularność wzrasta. Czy niebawem abonamentowanie samochodu będzie równie naturalne jak miesięczna opłata za gaz, prąd czy telefon? Wiele wskazuje na to, że tak się stanie.

Sposobem na poznanie takiej formy korzystania z samochodu jest wybór taniego, małego auta na wynajem. Przykładowe modele idealnie sprawdzą się jak drugi samochód w rodzinie i mogą być doskonałym zabezpieczeniem na wypadek usterki pierwszego pojazdu w rodzinie. Okazuje się, że dla wielu z nas małe miejskie auto to wystarczający środek transportu, który idealnie zaspokaja naturalną potrzebę mobilności. Nowy samochód objęty gwarancją to także spokój ducha, bezpieczeństwo oraz pewność doskonałego stanu technicznego. Dla wielu z nas te wartości są nie do przecenienia.

Zobacz naszą ofertę Samochodów miejskich na abonament

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń 61 101 04 50